Nova godina donosi sveže priče koje nas mame s polica knjižara pravo u naše ruke – ili bar na sve duži spisak knjiga koje čekaju na čitanje. Bez obzira na to koliko je vaša kolekcija već bogata, uvek ima mesta za još jedno nezaboravno delo.
Ljubitelji fikcije mogu se radovati novim romanima Chimamande Ngozi Adichie, Isabel Allende i Torrey Peters, dok će čitaoci koji uživaju u ličnim ispovestima moći da zavire u svetove Brooke Shields, Tine Knowles i Carle Sosenko. U domenu društvenih i kulturnih eseja, Rebecca Solnit i Imani Perry donose inspirativne uvide u aktuelne teme koje oblikuju našu stvarnost. Ovo su knjige koje s nestrpljenjem iščekujemo u 2025. godini.
“Brooke Shields Is Not Allowed to Get Old”
Brooke Shields
Nakon života u javnom svetlu, Brooke Shields preuzima svoju priču u ovom promišljenom i optimističnom memoaru. Sa 59 godina, glumica se oseća udobnije u svojoj koži nego ikada pre—čak i ako perpetuirani stereotipi o starijim ženama govore drugačije. Kombinujući istraživanje, izveštavanje i svoje jedinstveno lično iskustvo, Shields razbija mit o starenju.
Knjiga “Good Girl”
Aria Aber
U svom debitantskom romanu, nagrađivana pesnikinja Aria Aber ispreda privlačnu priču o odrastanju 19-godišnje Nile, ćerke avganistanskih izbeglica koja se počinje integrisati u umetničku underground klupsku scenu Berlina. Tamo upoznaje Marlowe, američku spisateljicu koja joj pokazuje drugačiji način da preuzme kontrolu nad svojim životom i aspiracijama. Ali kako rasne tenzije nastavljaju da ključaju širom Nemačke, Nila mora konačno izabrati svoj put napred.
“My Name Is Emilia del Valle”
Isabel Allende
Bestseller autorka Isabel Allende ponovo je stvorila očaravajuću narativu u knjizi “My Name Is Emilia del Valle”, istorijskom romanu o samootkrivanju, ambicijama i sudbini. Krajem 19. veka, novinarka San Francisco Examinera Emilia del Valle prihvata priliku da otputuje u Čile kako bi izveštavala o građanskom ratu u nastajanju. Ali jednom kada stigne, posao je samo jedan od njenih problema, dok počinje da razmotava niti između svog identiteta i domovine svog nepoznatog oca.
“I’ll Look So Hot in a Coffin”
Carla Sosenko
Ako to već niste zaključili iz naslova, Carla Sosenko je sirova, ranjiva i potpuno duhovita u knjizi “I’ll Look So Hot in a Coffin”, u kojoj istražuje svoj odnos prema svom telu kao neko ko je rođen s Klippel-Trenaunay sindromom, retkim vaskularnim poremećajem koji utiče na krvne sudove, meka tkiva i kosti. Od liposukcije sa osam godina do navigacije kroz trnovit uspon Ozempica, Sosenko se ne boji da se potpuno ogoli u ovom iskrenom i proslavljajućem memoaru.
“Death of the Author”
Nnedi Okorafor
Nakon što je otpuštena s posla na univerzitetu i dobila odbijenicu za svoj književni roman, Zelu odlučuje da sedne i napiše priču kakvu nikada ranije nije napisala. Ono što nastaje je sci-fi ep o budućnosti, u kojoj se roboti i AI bore jedni protiv drugih oko pepela ljudske civilizacije. Priča postaje neočekivani uspeh i katapultira mladu autorku u novu fazu njenog života. Ali kako se njena karijera razvija, Zelu sve teže razdvaja stvarnost od fikcije.
“No Straight Road Takes You There”
Rebecca Solnit
U svetu preplavljenom 24/7 novinskim ciklusima i stalnim klimatskim doomsday anksioznostima, Rebecca Solnit se pojavljuje kao glas razuma. Nagrađivana autorka iznosi nova promišljanja o klimatskim promenama, demokratiji, feminizmu, moći i više u svojoj najnovijoj zbirci eseja. Dok mnogi vape za utehom zbog naših neizvesnih budućnosti, Solnit je više zainteresovana za vraćanje naše pažnje na prošlost kako bismo konačno naučili iz posledica istorije.
Knjiga “Black in Blues”
Imani Perry
Dobitnica Nacionalne književne nagrade Imani Perry istražuje kulturni, društveni i politički značaj plave boje u vezi sa crnaštvom u svojoj najnovijoj knjizi nefikcije. Zaranjajući u sve, od istorijskih implikacija, poput indigo tkanina koje su se koristile za trgovinu ljudskim životima u zapadnoj Africi tokom 16. veka, do umetničkih manifestacija, poput stvaranja blues muzike u SAD, Perry otkriva novi način gledanja na moć i ulogu boja u svakodnevnom životu.
“The Dissenters”
Youssef Rakha
Kada njegova majka Mouna umire 2015. godine, Nour pregledava relikvije njenog života koje sada skupljaju prašinu u njihovom tavanu. Ono što otkriva su različite iteracije žene i devojke koja je Mouna nekada bila, od ulaska u dogovoreni brak 1950-ih do feminističke aktivistkinje tokom Arapskog proleća. Ovo istraživanje podstiče Nour-a da stupi u kontakt sa svojom sestrom, koja je godinama bila otuđena od Moune.
Knjiga “No Fault”
Haley Mlotek
Nakon što se udala i potom razvela od svog partnera od 12 godina, Haley Mlotek se vraća konceptu braka s više pitanja nego odgovora. U svom debitantskom memoaru, ona istražuje svrhu modernih razvoda. Kombinujući istraživanje, izveštavanje i lične anegdote, vešto identifikuje šta povezuje intimno lično sa makro političkim u svim romantičnim vezama.
“Dream Count”
Chimamanda Ngozi Adichie
U ovom smelom i maštovitom novom romanu, nagrađivana spisateljica Chimamanda Ngozi Adichie kreira četiri lika čije su želje, kajanja i ambicije međusobno povezane. Tokom izbijanja pandemije COVID-19, Chiamaka, nigerijska putopisna spisateljica koja živi u SAD, prepričava svoje prošle veze. Chiamakina najbolja prijateljica Zikora je ambiciozna advokatkinja koja traži pomoć na neočekivanim mestima. U Nigeriji, Chiamakin rođak Omelogor počinje da preispituje svoje životne izbore dok se penje korporativnom lestvicom. U međuvremenu, Chiamakina kućna pomoćnica Kadiatou suočava se sa preprekom koja ima sposobnost da razotkrije sve za šta je radila.
Knjiga “Homeseeking”
Karissa Chen
U Šangaju 1940-ih, Haiwen i Suchi su ljubav iz detinjstva, ali njihova romansa biva prekinuta kada se Haiwen tajno pridruži Nacionalističkoj vojsci kako bi spasio brata od regrutacije. Šezdeset godina kasnije, njihovi se putevi neočekivano ukrštaju u Los Anđelesu. Haiwen, koji je nedavno postao udovac, veruje da je to sudbina, ali Suchi je odlučna da se ne vraća u prošlost. Ova generacijska, interkontinentalna ljubavna priča svedoči o trajnoj snazi pronalaženja svog doma.
“Stag Dance”
Torrey Peters
Autorka knjige “Detransition, Baby” vraća se s ovom kolekcijom spekulativne fikcije, koja se sastoji od romana i tri kratke priče. Kao i u svom prethodnom radu, Torrey Peters istražuje konture i ograničenja roda, prihvatajući haotične i dinamične delove tranzicije kroz priče o, recimo, drvoseči koji pleše kao žena ili zabranjenoj romansi u kvakerskoj internatskoj školi.
Knjiga “Matriarch”
Tina Knowles
Tina Knowles konačno priča svoju priču svojim rečima. U ovom snažnom memoaru, majka dve mononimne superzvezde, Beyoncé i Solange, povlači zavesu na ultra privatni unutrašnji život slavne porodice Knowles. Ona prepričava svoju evoluciju od devojčice koja je odrastala usred pokreta za građanska prava u Galvestonu, Teksas, do samouverene i sigurne porodične vođe kakva je danas. Naravno, njen put nije bio bez svojih iskušenja i nevolja, i ona ponovno prolazi kroz svoje prošle rizike, slomljena srca i tuge.
Pročitajte i Najbolje modne knjige iz 2024.
Foto: Promo, Kaboompics