Sinoć je premijerno prikazana prva epizoda serije Dune: Prophecy, čime je serijal Dune dobio još jednu pridošlicu u svoj bogati univerzum. Ova adaptacija romana Sisterhood of Dune autora Briana Herberta, istražuje rane dane galaktičkog poretka i nastanak legendarnog Sestrinstva Bene Gesserit. Već nakon početnog kadra jasno je da se radi o delu koje od gledalaca zahteva potpunu pažnju.
„Pobeda se slavi na svetlu, ali dobija u mraku.“
Rečenica koja otvara seriju suštinski definiše njen ton i tematiku. Dune: Prophecy je priča o moći, veri, vizijama i strahu, o borbi za opstanak i dominaciju, ispričana kroz gustu mrežu intriga i moralnih dilema. Radnja serije smeštena je milenijumima pre događaja koje smo videli u filmskim adaptacijama Denisa Villeneuvea. Bez likova kao što su Paul Atreides ili Feyd-Rautha Harkonnen, serija nas vraća u korene ovog univerzuma, fokusirajući se na preteče ključnih dinastija i na razvoj Sestrinstva Bene Gesserit.
Serija Dune: Prophecy prati rane dane galaktičkog Imperijuma, dok se mlado sestrinstvo Bene Gesserit i velike kuće Landsraada bore za moć, uticaj i najvažniju galaktičku robu: začin melange. Već u prvoj epizodi serija kombinuje gust narativ sa slojevitim dijalozima koji ne ostavljaju mnogo prostora za površnost.
Narativ centralnih figura
Tempo je na početku izuzetno ubrzan, ali se kasnije usporava, omogućavajući dublje uranjanje u priču. Svaka rečenica ima svoju težinu, dok odnosi među likovima, njihova verovanja i dileme polako dobijaju na značaju. Likovi su kompleksni i ambiciozni, i imaju ozbiljnog potencijala za razvoj.
Akterima se daje prostor da iskažu svoj identitet, ali nikada previše da bi se njihova prava namera otkrila prerano. Postoji konstantna tenzija, koja zadržava pažnju gledalaca i stvara osećaj nepredvidivosti. Centralne figure, poput Valye Harkonnen (Emily Watson), sestre Tule Harkonnen (Olivia Williams), Cara Corrina (Mark Strong) i princeze Ynez (Sarah-Sofie Boussnina), dobijaju adekvatnu narativnu pažnju.
Valya, koja se bori za opstanak sestrinstva Bene Gesserit uprkos proročanstvu koje naslućuje sudnji dan, pruža emocionalni i ideološki fokus serije. Njena odlučnost da poveže sestrinstvo sa vladajućom kućom Corrino, koja će oblikovati budućnost galaksije, unosi dublji sloj u narativ. Kroz njen lik, upoznajemo početke zavera Bene Gesserit, dok ona suvereno vodi kroz politički i društveni metež galaktičkog Imperijuma.
Misteriozni Desmond Hart, tumačen od strane Travisa Fimmela, predstavlja dodatnu enigmatičnu dimenziju narativa. Njegov povratak sa Arrakisa nakon preživljene zasede donosi sa sobom dozu neizvesnosti. Hart, sa svojim nejasnim namerama, deluje poput „svemirskog Raspućina“ dok se približava caru i obećava mu vernu službu. Njegova agenda ostaje skrivena, što ga čini intrigantnim i kompleksnim dodatkom već složenom spletu likova i priča.
U središtu priče nalazi se Arrakis, poznatiji kao Dune, jedina planeta na kojoj se proizvodi melange – legendarni „začin“ koji omogućava svemirska putovanja i kontroliše tok političke i ekonomske moći galaksije. Kako bi osigurali stabilnost i zaštitili interese kuće Corrino, planirano je da princeza Ynez stupi u brak s mladim naslednikom kuće Richese. Međutim, prerana smrt devetogodišnjeg Pruweta Richesea ruši ove planove pre nego što su uspeli da se realizuju. Umesto braka, Ynez ostaje u iščekivanju sudbine koja uključuje obuku pod vođstvom Sestrinstva Bene Gesserit – strateški potez s dalekosežnim posledicama. Kako će ovaj neočekivani preokret uticati na sudbinu Arrakisa i galaktičku političku scenu, otkrivaće se u narednim epizodama.
Jedan od aduta serije je način na koji su prikazani naizgled sasvim različiti svetovi, sličnih karakteristika. Oni se razlikuju po njihovoj percepciji sadašnjosti, moralnih načela i vizije dobra, dok ujedno sve aktere povezuje snaga dubine njihovih uverenja. Njihov cilj opravdava sredstvo, što čini ovu seriju vrlo privlačnom za gledanje.
Vizuelni narativ serije Dune: Prophecy
Serija Dune: Prophecy vizuelno očarava svojim pažljivo osmišljenim estetskim pristupom, koji ne samo da podupire narativ, već i stvara atmosferu koja drži gledaoce u neizvesnosti. Svaka scena je bogata simbolikom, a kostimografija i scenografija igraju ključnu ulogu u kreiranju dubokih kontrasta među likovima i svetovima koje oni nastanjuju.
Serija uspeva da vizuelnom naracijom dočara emocije i promene, sa pažljivim korišćenjem osvetljenja, mizanscena i pokreta kamere. U trenucima vizija, granica između stvarnog i duhovnog postaje fluidna, što stvara dodatnu dubinu svakom trenutku i donosi pravu poslasticu za oči.
Dune: Prophecy započinje obećavajuće, balansirajući intrigantan narativ, pažljivo osmišljenu estetiku i kompleksne likove. Kroz minimalizam i raskoš, prošlost i budućnost, serija uspeva da nas uvuče u svoj univerzum i izazove razmišljanja o moći, sudbini i moralnim dilemama. Ovo je priča koja otvara mnoga vrata i postavlja temelje za dalji razvoj, zadržavajući gledaoce u neizvesnosti i želji da saznaju više.
Foto: Profimedia, Promo
Tekst: Natalija Kunić