
Victoria &Albert Museum u Londonu od 12. aprila do 16. novembra 2025. godine domaćin je izložbe posvećene francuskoj juvelirskoj kući Cartier, prve takve u Velikoj Britaniji nakon gotovo tri decenije. Više od 350 izuzetnih predmeta biće predstavljeno javnosti – od blistavih tijara i dijamantskih broševa do legendarnih satova i narukvica koje su definisale luksuz tokom 20. i 21. veka.

Izložba istražuje umetnički, dizajnerski i tehnički razvoj kuće Cartier, od njegovih početaka 1847. godine do statusa globalne ikone. Kroz saradnju sa kraljevskom kolekcijom, privatnim kolekcionarima i međunarodnim muzejima, publika će imati priliku da vidi predmete koji nikada ranije nisu bili prikazani. Poseban akcenat stavljen je na vezu Cartiera sa britanskom kraljevskom porodicom – kralj Edward VII proglasio ga je “juvelirom kraljeva i kraljem među juvelirima” i dodelio mu zvanični kraljevski sertifikat već 1904. godine.

Među brojnim remek-delima, najimpresivniji primer izložbe svakako je čuvena Patiala ogrlica, jedno od najspektakularnijih dela u istoriji visoke juvelirstva. Naručena 1928. godine od strane Maharaje Bhupindera Singha od Patiale, ogrlica je izrađena u ateljeima Cartiera u Parizu, koristeći dragulje koje je Maharaja doneo lično – dijamante, smaragde, safire i rubine iz najfinijih izvora. Sam komad sadrži 2.930 dijamanata, uključujući i tada sedmi najveći dijamant na svetu – 234,65-karatni “De Beers” žuti dijamant, koji je u to vreme bio najveći jastučasto brušeni dijamant na svetu. Uz ovu ogrlicu, Cartier je izradio i prateći Art Deco dijamantski čoker sa masivnim žutim dijamantima, koji je često nošen zajedno sa ogrlicom.

Iako se Maharaja retko fotografisao sa ovim komadima – poznata je fotografija iz 1930-ih kada je boravio u Španiji kao gost vojvode od Mirande – njegov naslednik, Maharaja Yadavindra Singh, redovno je nosio ogrlicu tokom 1930-ih i 1940-ih godina. Ogrlica je nestala iz kraljevske riznice ubrzo nakon što je kneževina Patiala pristupila Republici Indiji 1948. godine. Veruje se da je nakit demontiran, a dragulji zadržani u privatnom vlasništvu porodice.

Još jedan izuzetan eksponat je Manchester tiara, koju je 1903. godine naručila Consuelo, udovica vojvotkinje od Manchestera. Tiara je izrađena u Cartierovom ateljeu u Parizu, koristeći preko hiljadu brilijantski brušenih dijamanata i više od 400 ručno brušenih dijamanata koje je vojvotkinja obezbedila. Dizajn inspirisan pre-revolucionarnom Francuskom, sa motivima plamenih srca i C-spirala, odražava Cartierovu fascinaciju arhitektonskim ornamentima iz 18. veka. Tiara je kasnije nošena na krunisanju kralja Georgea V 1911. godine i danas se nalazi u stalnoj kolekciji V&A muzeja.

Poseban deo izložbe posvećen je Cartierovom legendarnom Panthère motivu, koji je prvi put predstavljen 1914. godine. Ovaj motiv, simbol elegancije i snage, kroz decenije je interpretiran na različite načine – od broševa i ogrlica do naočara i satova. Izložba prikazuje evoluciju Panthère dizajna kroz različite epohe, uključujući egipatsku renesansu 1920-ih, glamur posleratne kafe-society scene, disko eru i savremeni crveni tepih. Među izloženim komadima su i broševi koje je nosila vojvotkinja od Windsora, kao i savremeni dizajni koji potvrđuju bezvremenski šarm ovog motiva.




Izložba takođe prikazuje broš sa retkim roze dijamantom koji je kraljica Elizabeta II dobila kao venčani poklon, verenički prsten Grace Kelly, Tank sat Jacqueline Kennedy koji je kasnije nosila Kim Kardashian, kao i komade inspirisane umetnicima poput Fredericka Mewa. Prikazani su i primerci sa draguljima iz Burme, Kolumbije, Šri Lanke, Indije i Južne Afrike, što takođe otvara pitanje kolonijalne prošlosti i etike u lancu snabdevanja luksuznim resursima.

Poslednja prostorija izložbe posvećena je tijarama – od početka 20. veka do savremenih kreacija – a kustoskinja Helen Molesworth ističe da su posetioci već pokazali ogroman interes, pri čemu su karte za prvih šest nedelja rasprodate unapred.
Izložba Cartier, the Icon of Luxury u V&A Museum trajaće do 16. novembra 2025. godine – i nesumnjivo će biti jedan od kulturnih vrhunaca godine za sve ljubitelje umetnosti, dizajna i luksuza.

V&A je već poznat po svojim izuzetno posećenim izložbama iz oblasti mode i nakita, ali ova posveta Cartieru uspeva da objedini umetnost, istoriju, zanat i prestiž u jednom bogato kuriranom iskustvu. Kroz eksponate koji pripovedaju priče o vladarima, filmskim zvezdama, modnim ikonama i zaboravljenim aristokratama, izložba istovremeno otkriva i globalni kulturni uticaj brenda koji je oblikovao estetiku luksuza preko jednog veka.

Od ogromnih dijamanata Maharadža iz Patiale, preko elegantnih tijara britanske aristokratije, do neukrotivog pantera koji simbolizuje duh Cartiera — izložba u V&A Museum predstavlja neponovljiv pogled u svet u kojem umetnost postaje večnost, a dragulji pripovedaju istoriju.
Ulaznice za Cartier, the Icon of Luxury dostupne su na zvaničnom sajtu V&A muzeja, a s obzirom na veliko interesovanje, preporučuje se rezervacija unapred.
Foto: Profimedia