Kako se dermalni fileri ponašaju na suncu?

Pre nego što osvežite svoje lice pred more, postoji par činjenica koje morate da znate.

fileri

Svi se spremamo za leto, a mnogi od nas planiraju da osveže svoje lice dermalnim filerima pre nego što se zapute na more. Ali, da li je to zaista pametno i na šta treba obratiti pažnju? Kako se dermalni fileri ponašaju na suncu? Izlaganje suncu može imati ozbiljne posledice po kožu, pa se postavlja pitanje kako UV zraci utiču na filere. Da li sunčevo zračenje može ubrzati razgradnju hijaluronske kiseline u filerima i šta možemo učiniti da zaštitimo svoj izgled? U ovom tekstu istražujemo ove dileme i nudimo savete kako da se pravilno pripremite za sunčane dane bez kompromitovanja rezultata estetskih tretmana.

Iako je poznato da UV zraci mogu razgraditi kolagen, elastin i hijaluronsku kiselinu u koži, postavlja se pitanje u kojoj meri ovo izlaganje može uticati na filere koji sadrže hijaluronsku kiselinu.

Prvo, hajde da pregledamo šta već znamo.

Hijaluronska kiselina je prirodno prisutna supstanca koja se već nalazi u koži i održava je napetom i hidriranom. Ovi dermalni fileri sa hijaluronskom kiselinom se ubrizgavaju u dermis i tretiraju različite probleme, uključujući bore, tanke usne, fine linije oko usta, gubitak volumena ispod očiju i na rukama, kao i nazolabijalne bore. Dok se rezultati i trajanje razlikuju na osnovu mesta injekcije i karakteristika pacijenta, obično traju između šest i dvanaest meseci.

Iako injektabilna hijaluronska kiselina deluje kao prirodno proizvedena hijaluronska kiselina, postoje male razlike između njih. Prema pregledu iz 2013. godine u časopisu Dermatologic Surgery, dermalni fileri koriste hemijski modifikovanu hijaluronsku kiselinu kako bi trajala duže u telu.

Kada smo izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti, UVA i neki UVB zraci mogu prodrti u dermis i, uz dovoljno izlaganja, razgraditi rezerve prirodno prisutne hijaluronske kiseline. S obzirom na popularnost filera na bazi hijaluronske kiseline, nije nerealno pretpostaviti da prekomerno izlaganje suncu može uzrokovati brže razlaganje dermalnih filera razgradnjom njihove hijaluronske kiseline.

Tri ključna faktora objašnjavaju ovaj nesklad.

Prvi problem je sa samim pojmom “izlaganje suncu”. Očigledno je da UV izlaganje generalno razgrađuje kolagen, elastin i hijaluronsku kiselinu, ali koliko će od toga biti razgrađeno? Koliko izlaganja je potrebno da bi se razgradili fileri? Koliko sati intenzivnog sunčevog zračenja je potrebno da se stvarno postigne razlika?

Ne postoji specifično trajanje izlaganja suncu koje univerzalno uzrokuje razgradnju hijaluronske kiseline. To varira od osobe do osobe. Međutim, prekomerno UV izlaganje, posebno iz izvora kao što su solarijumi, može ubrzati razgradnju filera.

Šta je sa svim drugim faktorima koji mogu ubrzati razgradnju dermalnih filera?

Različite brzine razgradnje filera već zavise od vrste filera i mesta tretmana. Iako izlaganje suncu može biti primarni faktor, razgradnja može nastati i usled pušenja, vežbanja, gubitka težine, određenih lekova i metabolizma pacijenta.

Ova pitanja su dodatno otežana trećim, možda najhitnijim faktorom: iznenađujućim nedostatkom kliničkih istraživanja. Ali ako ne postoji konačan dokaz koji bi definitvno rekao koliko izlaganja suncu može izazvati razgradnju hijaluronske kiseline i da li je to dovoljno da utiče na filer, zašto se pacijentima savetuje da ograniče izlaganje suncu tokom prvih nekoliko nedelja nakon tretmana filerima?

Nije toliko reč o samom fileru koliko o injekciji i reakciji tela na tu injekciju.

Postoje mere predostrožnosti u vezi sa izlaganjem suncu koje treba poštovati nakon primanja facialnog filera. Neke injekcije mogu izazvati modrice i otok, što može dovesti do upale ako se izlože suncu previše rano. Produženo izlaganje suncu nakon injekcije (generalno tokom tog dvonedeljnog perioda oporavka) povećava rizik od upale i otoka, produžava trajanje modrica i može rezultirati preostalom hiperpigmentacijom na mestu injekcije. Drugim rečima, izlaganje suncu negativno utiče na proces zarastanja i povećava rizik od komplikacija.

Čak i oni koji su veoma skeptični u vezi sa mogućnošću da UV oštećenje razgrađuje injekcije hijaluronske kiseline, preporučuju ograničenje izlaganja suncu nakon injekcije.

Iako preporučuje ograničenje izlaganja suncu u prvih nekoliko nedelja nakon dermalnog filera, treba koristiti visok SPF tokom bilo kog izlaganja suncu, u bilo koje vreme, kako bi se sprečilo oštećenje kože, smanjila upala i očuvala dugotrajnost filera. UV izlaganje je loše i nikada neće biti korisno. Pogotovo ako ste uložili u svoje lice ili telo kroz procedure. Koristite kremu sa zaštitnim faktorom, proverite da li je širokog spektra, izbegavajte sunce i ponovo nanosite kremu.

Pročitajte i 10 činjenica koje verovatno niste znali o filerima, botoksu i hijaluronskoj kiselini.

Foto: Pexels

Najnovije