Kako zagađeni vazduh utiče na zdravlje kože

I kako se nositi sa tim?

Život u gradu neprestano izlaže našu kožu štetnim uticajima: UV zracima, korozivnim isparenjima itd. Čini se da u kućnom okruženju nema pretnji po kožu i telo. Zapravo, vazduh u stanu sadrži mnoga druga zagađenja domaćinstava, o kojima često i ne znamo. S obzirom da 90% svog vremena provodimo u zatvorenom prostoru (posebno tokom karantina), zagađeni vazduh kod kuće može negativno uticati na respiratorni sistem, san i stanje naše kože.

Šta utiče na zagađenje vazduha u zatvorenom prostoru?

Kuća ima mnogo izvora zagađenja vazduha, glavni su prašina koja se nakuplja na raznim površinama i na podu, dlaka kućnih ljubimaca i plesni koje se formiraju u vlažnom okruženju (najčešće u kupatilu). Pored najočitijih, postoje i drugi kao što su proizvodi za čišćenje u domaćinstvu, mirisne sveće, pa čak i dim i isprenja tokom kuvanja. Novi nameštaj i ostalo kućno posuđe emituju specifičan miris i nevidljive otrovne pare – negativno utiču na rad respiratornog sistema i mogu izazvati alergije. Kozmetika takođe ima negativan efekat: čestice raspršenih sredstava za oblikovanje, dezodoransi i parfemi se talože i nakupljaju na okolnim objektima.

Pored toga, ne možemo u potpunosti izolovati svoj dom od spoljnih zagađivača: izduvni gasovi, alergeni, polen biljaka i druge štetne materije ulaze u kuću sa ulice kroz prozore i vrata.

Kako prljavi vazduh utiče na kožu?

Kontaminirani vazduh izaziva mnoge probleme sa kožom. Akumulacija štetnih materija na koži dovodi do uništenja zaštitne barijere i upale. Proizvodnja sebuma se povećava, zbog čega nastaju akne – prašina i druge mikročestice prodiru u kožu, začepljuju pore i izazivaju starosne pege i suvoću. Kao rezultat toga, koža gubi elastičnost, ten postaje dosadan i pojavljuju se prerani znakovi starenja.

Kako poboljšati kvalitet vazduha u kući?

1. Izaberite prirodne hemijske proizvode

Sredstva za čišćenje sadrže ogromnu količinu štetnih sastojaka, uključujući azbest, formaldehid, hlor i druge. Tokom čišćenja oslobođeni toksini takođe ulaze u naše telo. Najlakši način da to izbegnete je odabir prirodnih ili organskih proizvoda. Ne brinite – oni rade takođe efikasno.

2. Kupujte sveće od prirodnog voska

Jednostavna mirisna sveća može predstavljati mnogo opasnosti po vaše zdravlje. Mnogo sveća je napravljeno od parafina – ovo je naftni proizvod koji, kada se zapali, u vazduh izbacuje razna toksična jedinjenja, poput toluena i benzena. Ako ne možete zamisliti svoj život bez ovog atributa kućne udobnosti, odaberite sveće od prirodnog voska. Među najpopularnijim su pčelinji, sojin, kokosov itd. Osim toga, organske sveće imaju nekoliko prednosti: ekonomičnije se troše, savršeno zadržavaju aromu i ravnomerno se tope.

3. Nabavite prečišćivač vazduha

Savremeni sistemi za čišćenje pomažu u održavanju zdravog kućnog okruženja. Postoji nekoliko principa prečišćavanja vazduha, od kojih je najefikasnija i najpopularnija filtracija. Sa prolaskom vazduha, štetne čestice se talože na posebnim filterima. Izaberite HEPA filtere – sposobni su da hvataju čestice različitih veličina, uključujući prašinu, štetna isparljiva jedinjenja i polen.

4. Nabavite sobne biljke

Briga o sobnim biljkama odličan je hobi, a one će takođe ulepšati vaš enterijer. Biljke izvlače ugljen dioksid iz vazduha, umesto toga oslobađaju kiseonik. Pored toga, neke biljke su u stanju da očiste vazduh čak i od štetnih toksina. Tu spadaju fikus, dracena, hlorophitum i druge.

5. Koristite kozmetiku koja ima oznaku protiv zagađenja (protiv zagađenja životne sredine)

Da biste zaštitili kožu od štetnih čestica, obratite posebnu pažnju na pravilno čišćenje i zaštitu kože uz pomoć posebne kozmetike. Kozmetika protiv zagađenja uspostavlja zaštitni sloj između epiderma i okoline, što eliminiše mnoge probleme: bori se protiv bakterija, osvežava ten, normalizuje nivo vlage u ćelijama i uklanja zagađenje.

foto:bazaar.ru

Najnovije