Retinol je jedan od najcenjenijih sastojaka u nezi kože, poznat po svojoj sposobnosti da usporava starenje i pomaže kod akni. Međutim, kada je u pitanju trudnoća, upotreba retinola postaje kontroverzna tema. Mnoge trudnice izbegavaju retinol od trenutka kada planiraju trudnoću zbog potencijalnih rizika za plod. Ovaj članak istražuje zašto je to tako, kao i koje su sigurne alternative za negu kože tokom trudnoće i dojenja.
Šta je retinol?
Retinol pripada porodici retinoida, derivata vitamina A, koji se nalaze u mnogim formulama za negu kože – kako na recept, tako i u slobodnoj prodaji, kao i u oralnim tretmanima. Retinoidi uključuju retinoičnu kiselinu, retinaldehid, retinil palmitat, retinal i tretinoin, svi poznati po svojim moćnim efektima na kožu.
Zašto je retinol kontroverzan u trudnoći?
Dermatolozi i stručnjaci za bezbednost kozmetike savetuju da se izbegavaju svi retinoidi tokom trudnoće. Razlog za to leži u potencijalnim rizicima koje retinoidi nose za plod. Naime, oralni retinoidi, kao što su izotretinoin i alitretinoin, mogu izazvati ozbiljne urođene mane. Dok je rizik najveći kod oralnih retinoida, studije na životinjama pokazale su da visoke doze topikalnih retinoida takođe mogu negativno uticati na razvoj fetusa.
Jedan od glavnih razloga za zabrinutost je sistemski efekat retinola na telo. Visoke doze vitamina A mogu dovesti do deformacija u razvoju embriona, jer deluju na ćelije kože, ali i na mozak, jetru i bubrege. Iako su slučajevi deformacija uzrokovani topikalnom upotrebom retinola minimalni, činjenica da postoji rizik čini ga problematičnim.
Takođe, trudničke promene na koži čine je podložnijom UV zračenju, hiperpigmentaciji, osetljivosti i alergijskim reakcijama. Dodavanje senzitivnih sastojaka kao što je retinol može povećati ove rizike.
Kada prestati sa korišćenjem retinola?
Preporučuje se da žene koje planiraju trudnoću prestanu sa korišćenjem retinoida, kako oralnih tako i topikalnih, čim prestanu sa kontracepcijom i počnu da pokušavaju da zatrudne. Ovo planiranje nije uvek moguće, ali je važno stabilizovati eventualne probleme sa aknama pre trudnoće i preći na bezbedne alternative.
Retinol tokom dojenja
Čak i nakon porođaja, tokom dojenja, mnogi stručnjaci preporučuju da se izbegavaju retinoidi. Hormoni koji se proizvode tokom ovog perioda utiču na proizvodnju melanina, što povećava rizik od hiperpigmentacije i osetljivosti kože.
Alternative retinolu
Srećom, postoji mnogo sigurnih i efikasnih alternativa retinolu. Peptidi i bakučiol su odlične zamene koje pomažu u sintezi kolagena, održavajući kožu elastičnom. Niacinamid i azelaična kiselina imaju antiinflamatorna svojstva i mogu pomoći u upravljanju aknama i rozaceom, dok vitamin C može osvetliti ten i ujednačiti boju kože. Salicilna kiselina u niskim koncentracijama može pomoći u odčepljivanju pora i poboljšanju teksture kože. Hijaluronska kiselina je odlična za hidrataciju i potpuno je bezbedna tokom trudnoće.
Mnoge trudnice koje koriste ove alternative primećuju poboljšanje stanja kože, često bez osećaja da im nedostaje retinol. Sa pravim proizvodima, vaša koža može ostati zdrava i blistava tokom celog perioda trudnoće i dojenja.
Foto: Profimedia, Pexels, Kaboompics