Šta raditi sledećeg dana nakon prekomernog izlaganja suncu

Kada su efekti prekomernog izlaganja suncu bez zaštite jasno vidljivi na koži.

Zbog toliko meseci društvenog distanciranja, naša čežnja za uživanjem u suncu i moru definitivno je veća nego ikad. Naravno, ne smemo zaboraviti da je samo nekoliko minuta izlaganja suncu bez neophodne zaštite dovoljno da bi došlo do njegovih štetnih i izuzetno bolnih efekata. Evo šta treba da znate da biste se efikasno nosili sa opekotinama od sunčanja:

Kako nastaju opekotine od sunca?

Opekline od sunca su akutna oštećenja kože uzrokovana prekomernim izlaganjem suncu bez zaštite. UVB zraci su glavni krivci za nastalo crvenilo, ljuštenje i otekline.

Prevencija

Najbolji tretman u ovom slučaju je prevencija. Da biste izbegli neprijatne i bolne opekotine od sunca ovog leta, ne smete propustiti da nanesete kremu za sunčanje sa visokim indeksom zaštite po celom telu i licu 30 minuta pre izlaganja suncu, uz naknadno obnavljanje tokom dana. Za još bolju zaštitu nosite slamnati šešir i sunčane naočare. Idealno je izbegavati izlaganje suncu tokom najintenzivnijih sati, tj. između 12 i 16 sati.

Lečenje opekotina od sunčanja

Ako je oštećenje već nastalo, možete preduzeti neke korake kako biste ublažili i smanjili ljuštenje kože na tom području. Nakon što se sklonite sa sunca i istuširate, područje možete ohladiti i umiriti tako što ćete napraviti obloge sa hladnom kamilicom. Važno je vlažiti kožu hidratantnim losionom sa umirujućim i regenerativnim svojstvima. Iako je samo po sebi jasno, vredi napomenuti da se sunčanje u narednim danima smatra zabranjenim sve dok crvenilo ne nestane. U svakom slučaju, čak i za vreme boravka u senci, zaštita od sunca sa proizvodom sa visokim SPF smatra se neophodnom.

U slučaju opekotina drugog stepena, koje se manifestuju plikovima, intenzivnim crvenilom i temperaturom, obavezno je potražiti savet dermatologa.

 harpersbazaar.gr

Najnovije