Kako bismo uspostavili pravilan režim nege i na kraju bili zadovoljni izgledom svoje kože važno je da razumemo kako određeni proizvodi deluju. Kremu smo usvojili kao važan korak brige o licu, dok preparate na bazi ulja mnogi izbegavaju, jer već na sam pomen reči ulje prva asocijacija je nešto masno i lepljivo, samim tim neprivlačno i nepotrebno, naročito onima koji imaju masnu i mešovit tip kože. A da li je to baš tako? Naravno da nije i zato je važno da razumemo razliku između ulja za lice i kreme, jer imaju različitu funkciju. Dobar režim nege kombinuje i kreme i ulja, te ne treba da postoji dilema ulje ili krema. Više se radi o razumevanju njihovog dejstva na kožu i kako bi trebalo da ih uključite u rutinu nege. Kako biste shvatili značaj upotrebe oba proizvoda, u nastavku ćemo vam pojasniti sve blagodeti kreme i uljanih preparata, pogotovo u njihovoj simbiozi. Njihov zajednički imenilac je hidratacija, ali na dva različita nivoa.
Simbiotička veza
Glavna razlika između ulja za lice i hidratantne kreme je njihov sastav. Hidratantne kreme sadrže mešavinu ovlaživača i emolijenata koji rade zajedno na hidrataciji i omekšavanju kože. Ulja za lice su napravljena od biljnih ulja koja hidriraju, neguju, štite i popravljaju kožu. Kreme koje hidriraju obično su na bazi vode, što im omogućava da se lako upijaju u kožu, ali i relativno brzo isparavaju. Ulja za lice su više okluzivna jer su na bazi ulja, tako da su idealan izbor za sprečavanje gubitka vlage i zatvaranje vlage u kožu za duboku, dugotrajnu hidrataciju. Ulja se sastoje samo od ulja, bez vode, dok su kreme mešavina masnih emulzija i vode. Oba proizvoda sadrže aktivne sastojke, ali oni su prisutni u mnogo većoj koncentraciji u uljima nego u kremama. I ulja i kreme su neophodni za hidrataciju kože kao najvažniji deo rutine nege.
Sigurno se pitate da li ulje za lice može zameniti hidratantnu kremu. Veoma je važno da zapamtite da hidriranost kože ne možete postići samo upotrebom ulja, uprkos tome što neki brendovi to tvrde. Ulja briljantno zadržavaju dugotrajnu vlagu u koži, a za kompletnu hidrataciju, kreme su neophodne. Kako biste postigli maksimalan efekat, treba odabrati onu koja svojim sastojcima i potrebama vaše kože najviše odgovara.
Hidratantna krema je heroj rutine nege kože, jer je ona stalnlno izložena faktorima životne sredine kao što su zagađenje i UV zračenje, zbog čega se oseća isušeno i iscrpljeno. Hidratantne kreme pružaju pojačanu hidrataciju direktno na površinu kože, ostavljajući je jedrom, mekom i sjajnom. Često sadrže sastojke koji neguju, popravljaju i štite kožu, a redovnom upotrebom mogu poboljšati njenu teksturu i smanjiti pojavu finih linija i bora.
One su bazirane na različitim sastojcima, te prilikom njihovog izbora dobro oslušnite potrebe vaše kože. Humektanti poput glicerina i hijaluronske kiseline su poput magneta za vlagu, jer privlače hidrataciju na kožu. Emolijensi poput gustih, bogatih putera na biljnoj bazi zaglađuju i omekšavaju teksturu kože, dok okluzivni sastojci poput petrolatuma i dimetikona stvaraju zaštitnu barijeru za zadržavanje vlage i pružaju određenu zaštitu od faktora okoline kao što su hladnoća i vetar.
Možemo zaključiti da svi hidratanti nisu jednaki, te je važno je odabrati onaj koji odgovara vašem tipu kože. Kreme za hidrataciju su guste i luksuzne, savršene za dodatnu hidrataciju suve ili zrele kože i izglađivanje finih bora. Losioni su lagana opcija koja se brzo upija i obezbeđuje umerenu hidrataciju normalnoj i kombinovanoj koži. A ako imae masnu kožu ili skloni aknama, hidratantni gel će vam hidratizirati bez začepljenja pora. Svakako, hidratantne kreme su neophodne, jer pomažu da se koža napuni i zagladi.
ULJANA MAGIJA
Kao što je pomenuto, aktivne supstance prisutne u uljima su u mnogo većoj koncentraciji u odnosu na kreme, jer nisu razblažene. To znači da imaju opipljiviji efekat na kožu. Pažljivo birajte svoje ulje za lice jer ono može napraviti ogromnu i vrlo vidljivu razliku na vašoj koži. Ako patite od akni onda bi ulje kao što je Carbon Star bilo idealno, jer pročišćava zagušenu kožu, uklanja višak masnoće, pa čak pomaže da se uhvatite u koštac sa ožiljcima od mrlja. Za osetljivu kožu preporučuje se da izbegavate mirisna ulja, jer ona mogu da iritiraju, pa se odlučite za laganije formulacije koje sadrži ceramide za izgradnju dugoročne otpornosti. Masna ulja bogata omegama dubinski neguju i poboljšavaju tonus i elastičnost kože. Prirodni sastojci su ključ dobrog ulja za lice, a ona sertifikovana kao organska i prirodna, najbolji su izbor jer znate da dobijate najbolje. Mnoga ulja za lice sadrže masne kiseline, vitamine i antioksidante koji pomažu u zaštiti kože od oštećenja slobodnih radikala, što može dovesti do preranog starenja. A neka poseduju antiinflamatorna svojstva koja imaju umirujući efekat. Na raspolaganju je mnogo različitih vrsta ulja za lice i svako ima jedinstvena svojstva i prednosti. Evo nekih od najpopularnijih:
Ulje jojobe: Lako se apsorbuje u kožu i bogato je vitaminom E. Ima antiinflamatorna svojstva i odlično balansira lučenje masnoća, što ga čini idealnim za osetljivu kožu sklonu aknama.
Arganovo ulje: Najbolje je za osetljivu i oštećenu kožu i najsigurniiji izbor kada prvi put počinjete da koristite ulja za lice, jer prija svim stanjima kože.
Ulje šafranike: Duboko hidratantno i pomaže u dugotrajnoj hidrataciji.
Ulje semena šipka: Bogato je vitaminom C i takođe ima svojstva protiv starenja. Odličan je izbor za osvetljavanje kože, smanjenje hiperpigmentacije i poboljšanje opšteg tonusa kože.
Ulje noćurka: Jača prirodnu barijeru vlage kože i bogato je antioksidansima.
Možete odabrati i kombinaciju više ulja u jednoj bočici, što je dobar izbor jer tako rešavate više problema na koži. Takođe, na tržištu ima dosta multifunkcionalnih ulja koja neguju i lice i telo i kosu, što nije loša opcija da isprobate.
Prednosti upotrebe ulja su višestruke, te ih treba uvrstiti u negu, a redovnom upotrebom uočićete značajna poboljšanja u teksturi i izgledu kože.
Kada je reč o nanošenju, potrebno vam je samo par kapi ulja za celo lice, te nemojte preterivati sa količinom, jer više ne znači i delotvornije. Najbolje je utapkavati ga u kožu, nikako utrljavati kao kremu, jer će tako samo kliziti po koži. Kada ga utapkavate, gurate ga u pore i tako koža ima veću korist. Možete ih kombinovati sa serumima ili kremama za lice, tako što ćete nekoliko kapi ulja pomešati sa serumom i na taj način poboljšati efekat seruma ili sa kremom kako biste zaključali vlagu da ne isparava.
REDOSLED NANOŠENJA
Svoju rutinu nege kože možete prilagoditi koristeći i ulje za lice i hidratantnu kremu, u skladu sa svojim potrebama. Na primer, možda ćete otkriti da se vaša koža najbolje oseća uz hidratantnu kremu tokom dana i ulje za lice kao poslednji korak u vašoj noćnoj rutini. Od suštinskog je značaja nanošenje proizvoda u ispravnom redosledu.
Uvek prvo nanesite hidratantnu kremu, jer sadrži sastojke na bazi vode koji se upijaju u površinu kože. Zatim stavite ulje za lice za dubinsku, dugotrajnu ishranu i hidrataciju. Praćenje ovog redosleda nanošenja osigurava da vaše ulje za lice služi kao zaštitna barijera protiv gubitka vlage na površini kože, istovremeno pružajući duplu dozu hidratacije.
Još jedno pitanje koje zaokuplja pažnju je da li ulje može zameniti hidratantnu kremu. Odgovor je – zavisi. Ako imate suvu ili dehidriranu kožu, hidratantna krema će obezbediti površinsku hidrataciju i sprečiti taj zategnut, neprijatan osećaj. Ako imate masnu ili kožu sklonu aknama, ulje za lice može pomoći u balansiranju prirodne proizvodnje ulja vaše kože. Umesto da potpuno odbacite svoju omiljenu hidratantnu kremu, preporučujemo da je koristite zajedno za maksimalni efekat. Ovo ne samo da će vam pomoći da hidrirate kožu i sprečite gubitak vlage tokom dana ili noći, već će vam ostaviti i onaj zdravi, blistavi sjaj za kojim svi žudimo. Bez obzira na stanje kože svi mogu da koriste ulja za lice, čak i oni sa ekstremno masnom kožom. Ulja su prepuna vitamina, esencijalnih masnih kiselina i antioksidanasa, tranformišu kožu i štite je. Zato je ključno da naučite kako da ih pravilno koristite i koje je pravo ulje za vas. Ako ga nanosite samog bez mešanja sa drugim preparatima, uvek ga nanosite poslednjeg na lice. Ulje lako prodre u hidratantne kreme, serume i tretmane, ali nijedan proizvod ne može da prodre u ulje, zato ih treba naneti kao poslednji korak u rutini nege. Ukoliko do sada niste koristili kombinaciju krema-ulje, svakako isprobajte, jer ćete vrlo brzo uočiti benefite. Hidratantni preparati i ulja za lice dostupni su u različitim formulacijama i mogu biti pogodni za bilo koji tip kože, a mogu se koristiti i naizmenično. Slobodno malo eksperimentišite sa izborom proizvoda, veoma brzo ćete doći do svoje formule lepog lica.
Tekst: S.M.
Foto: Unsplash