6 malih stvari koje psiholozi rade da ostanu smireni u stresnim situacijama

Prepisujemo od najboljih

Neizvesnost ili nesigurnost prirodan je deo života, ali ponekad je teško ostati smiren kada se suočavamo sa mnogo nepoznanica odjednom — kao što je to slučaj danas. Ekonomske promene i globalni problemi mogu učiniti da se osećamo preplavljeno. I dok se svi trudimo da nađemo balans, psiholozi, koji svakodnevno pomažu drugima da se nose sa stresom i nesigurnostima, nisu imuni na izazove života. Zapravo, oni takođe moraju da pronađu načine da ostanu smireni u teškim vremenima. Mi smo istraživali na koji način oni ostaju prisebni i otkrili 6 malih stvari koje terapeuti rade da bi se nosili sa nesigurnostima i stresom.

1. Fokusiraju se na ono što mogu da kontrolišu

Kada je svet oko nas prepun nesigurnosti, lako je pretpostaviti da će ishod biti negativan, što može dovesti do prekomernih briga. Psiholozi kada se osećaju preplavljeno brigama, prvo se zaustave i priznaju sebi svoje negativne misli. Zatim, umesto da ih potisnu, oni ih analiziraju, što im daje mentalnu slobodu da razmišljaju o stvarima koje zaista mogu da kontrolišu. Fokusiranje na ono što možemo promeniti daje osećaj kontrole i pomaže nam da lakše prihvatimo nesigurnost.

2. Šetaju kako bi očistili um

Dok je nesigurnost prisutna, važno je povremeno napraviti pauzu i osvežiti um. Psiholozi, smatraju da je šetnja sjajan način da oslobodite stresa. Tokom tih trenutaka, fokusira se na svoje disanje i opažanje sveta oko sebe, što pomaže da se vratite u sadašnji trenutak i smanjite anksioznost. Svi imamo svoj način da se opustimo, ali bilo koji oblik fizičke aktivnosti može doneti osećaj smirenosti.

3. Prioritizuju dobar san

Nedostatak sna može pogoršati anksioznost, što je razlog zašto je kvalitetan san ključan. Dobar san pomaže smanjenju stresa i jačanju emocionalne stabilnosti. Pre nego što zaspite, koristite umirujuće rituale, poput kupanja sa soli, kako bi se opustili i pripremili za san. Razvijanje lične rutine pred spavanje pomaže u smanjenju stresa i omogućava kvalitetniji odmor.

4. Razmišljaju o svojim “sidrima”

Kada se život čini haotičnim, terapeuti predlažu da se fokusiramo na stvari koje su stabilne u našem životu, koje oni nazivaju “sidrima”. To mogu biti odnosi sa voljenima, lične vrednosti ili svakodnevni rituali. Provođenje vremena sa ljudima koji nas podržavaju ili povratak onome što nam je važno može doneti smirenost. Razmišljanje o “zašto” iza naših izbora pomaže da se osećamo sigurnije u svojim odlukama, čak i u nesigurnim vremenima.

5. Sprovode aktivnosti koje im donose uživanje

U turbulentnim periodima, važno je i dalje raditi stvari koje vas usrećuju. Stručnjaci preporučuju da se bavimo aktivnostima koje nam podižu raspoloženje, kao što su joga, slušanje audioknjiga ili kuvanje. Čak i u stresnim danima, pronalaženje vremena za ove aktivnosti može pomoći da se vratimo u ravnotežu i smanjimo anksioznost. Koristite svaki slobodan trenutak da uradite nešto što vas ispunjava.

6. Oslanjaju se na rutine

U periodima nesigurnosti, struktura može biti izuzetno umirujuća. Rutine pomažu da se zadrži osećaj kontrole. To mogu biti uživanje u jutarnjoj kafi, istezanje ili šetnja psa koje pružaju miran početak dana. Ove male radnje donose nam stabilnost i pomažu da se lakše nosimo sa izazovima koji dolaze kasnije.

Nesigurnost je neizbežan deo života, ali važno je da se setimo da nije uvek sve pod našom kontrolom. Terapeuti, kao i svi mi, moraju naučiti kako da se nose sa nesigurnostima i pronađu strategije koje im pomažu da ostanu smireni. Bilo da se radi o fokusiranju na ono što možemo da promenimo, šetnjama na svežem vazduhu, prioritizovanju sna, povezivanju sa voljenima, bavljenju aktivnostima koje nas ispunjavaju ili oslanjanju na rutine, svaki od ovih saveta može pomoći u održavanju unutrašnjeg mira.

Foto: Unsplash

Najnovije