Nakon meseca prepunog prazničnih zabava, prejedanja i konzumiranja alkohola, mnogi od nas će osetiti potrebu da “očiste” svoje telo i ponovo ga dovedu u ravnotežu. Iako naše telo već ima prirodne mehanizme za detoksikaciju, postoje načini kako da podržimo te procese i ubrzamo oporavak. Mi smo sakupili šest najvažnijih saveta koji će vam pomoći da se osvežite i očistite nakon svih tih prazničnih uživanja.
1. Smanjite unos toksina
Prvi korak ka detoksikaciji je smanjenje unosa toksina. To znači da biste trebalo izbegavati procesiranu hranu, alkohol, kao i izlaganje zagađenju iz okoline. Manje toksina u vašem organizmu znači da će vaše telo efikasnije obavljati prirodne procese čišćenja. Pokušajte da smanjite unos alkohola i jedite više svežih, neprerađenih namirnica.
2. Saznajte koje su namirnice najviše kontaminirane pesticidima
Pesticidi mogu biti nevidljivi, ali njihovo prisustvo u hrani može negativno uticati na vaše zdravlje. Da biste smanjili izloženost pesticidima, informišite se o “Dirty Dozen” (12 najkontaminiranijih namirnica) i “Clean Fifteen” (15 namirnica sa najmanje pesticida). Na primer, jagode, spanać i grožđe često sadrže visoke nivoe pesticida, dok avokado, kukuruz i šampinjoni imaju niže količine. Ako možete, kupujte organski uzgojenu hranu i operite povrće i voće u rastvoru sode bikarbone i vode kako biste uklonili ostatke pesticida.
3. Povećajte unos povrća bogatog sumporom
Povrće koje sadrži sumpor pomaže procesu detoksikacije. To su povrće poput brokolija, prokelja, karfiola, luka i kupusa. Ove namirnice pomažu telu da efikasnije ukloni toksine. Dodajte ih u svoju ishranu, kao i cveklu, artičoke, celer i peršun, koji podstiču izbacivanje toksina iz organizma.
4. Konzumirajte hranu bogatu fitonutrijentima i biljem
Fitonutrijenti iz biljaka podržavaju detoksikaciju i zdravlje creva. Na primer, N-acetilcistein je važan za proizvodnju glutationa, antioksidanta koji pomaže u detoksikaciji. Takođe, alfa-lipoinska kiselina može pomoći u detoksifikaciji metaboličkih produkata lekova i promovisati izbacivanje živinog toksina. Biljke poput čička i kurkume takođe mogu biti korisne za proces detoksikacije.
5. Povećajte zdravlje svog crevnog sistema
Zdravlje creva igra ključnu ulogu u detoksikaciji. Fermentisane namirnice poput kiselog kupusa, kefira i jogurta, kao i vlakna i raznovrsne biljne namirnice, pomažu u održavanju ravnoteže mikrobioma, što direktno utiče na efikasnost procesa čišćenja organizma. Dodajte više ovih namirnica u svoju ishranu kako biste poboljšali funkciju creva i podržali detoksikaciju.
6. Podstaknite limfni sistem
Limfni sistem ima ključnu ulogu u izbacivanju otpadnih materija iz tela. Aktivnosti koje podstiču limfnu cirkulaciju, poput joge, disanja, skakanja na trampolini, brze šetnje ili laganog trčanja, mogu pomoći u ubrzavanju detoksikacije. Jednostavno ležanje sa nogama podignutim uz zid takođe može podstaći cirkulaciju i pomoći limfnom sistemu da efikasnije radi.
Foto: Unsplash