Detoksikacija uma, tela i kože: Novu godinu započinjemo osveženi

(Post)praznični restart

Detoksikacija uma, tela i kože

Praznična sezona donosi nam mnogo veselih trenutaka, druženja, ali i neumerenog uživanja u obilju hrane i pića, kojima je teško odoleti. A kada vreme slavlja utihne i prođu dani opuštanja, sve to se odražava na naše zdravlje, koje reflektuje tromost, manjak energije, nadutost, dehidrataciju, pa i bezvoljnost. A kako bi sve to izbegli, nisu potrebni nikakvi drastični rezovi i lišavanja, već samo malo discipline uz neka mala prilagođavanja navika u ishrani, vežbanju i spavanju.

Vreme praznika je idealno da svoj organizam dovedemo u ravnotežu i bar na izvesno vreme iza sebe ostavimo stres i anksioznost, da restartujemo svoje psihofizičke snage i uspostavimo unutrašnji mir. Naravno, ne treba zaboraviti na našu kožu koja je takođe izložena negativnim uticajima, te joj je potrebna povremena (bar na nekoliko meseci) detoksikacija. A za to nije potrebno zakazivanje termina kod kozmetičara, dermatologa ili nekog drugog profesionalca, već to možete sami učiniti, bez mnogo napora.

Detoksikacija kože ne mora da bude deo vašeg svakodnevnog rituala za negu kože, ali je dobra ideja da sprovedete nedeljni ciklus detoksikacije kože svaka tri meseca. Davanje prioriteta zdravlju kože je briga o sebi, uživajte u ovom opuštajućem ritualu dok uživate u svetlijem, zdravijem, blistavom tenu. Vaša koža se svakodnevno suočava sa oštećenjem životne sredine i sklona je začepljenju pora od šminke, zagađivača i mrtvih ćelija kože. Nažalost, začepljene pore su sklone aknama, dosadne su i osetljive. Detoksikacija vaše kože znači uklanjanje što većeg broja nečistoća, toksina, zagađivača i mrtvih ćelija kože koje začepljuju vaše pore da biste očistili, tretirali, posvetlili, hidrirali i umirili kožu.

Detoksikacija uma, tela i kože

Kao prvi i osnovni faktor koji utiče na sve segmente našeg zdravlja, pa i lepote jeste ishrana, pa ćemo od nje i početi. Ono što unesemo u svoje telo utiče na našu kožu isto koliko i ono što stavite na nju, tako da je važno da održite zdrav način života i da svoju ishranu prilagodite ciljevima detoksikacije kože. Posebno se držite podalje od mlečnih proizvoda, pržene hrane i šećera, koji izazivaju začepljene pore i tupu kožu. Umesto toga, odlučite se za puno voća i povrća bogatog alkalijama kao što su kruške, brokoli, lisnato povrće, lubenica i banane. Alkalni minerali kao što su kalcijum, magnezijum i kalijum održavaju kožu jakom, a zdrave masti iz namirnica poput avokada i orašastih plodova savršeni su za vaš unutrašnji sjaj. Zamenite prerađene, zašećerene poslastice za celu hranu bogatu hranljivim materijama, kao što su nemasni proteini, složeni ugljeni hidrati i voće i povrće bogato antioksidansima. Oni će obezbediti energiju, pomoći detoksikaciji i pomoći da se osećate najbolje.

Baš kao i nutritivna detoksikacija, detoksikacija kože omogućava joj da se ponovo pokrene, ona stimuliše zdravije okruženje za kožu tako što podstiče razvoj kolagena i elastina, podstiče ćelijski metabolizam, povećava obnavljanje ćelija i poboljšava kožnu barijeru.

Kasne noći i nepravilan raspored spavanja mogu poremetiti prirodne ritmove vašeg tela tokom praznika, zato. Omogućite svom telu sedam do devet sati kvalitetnog sna svake noći kako biste omogućili vašem telu da se resetuje i oporavi. Uspostavite smirujuću rutinu pre spavanja koja će vam pomoći da se relaksirate.

Kada je reč o fizičkoj aktivnosti, iako intenzivni treninzi mogu biti previše nakon perioda uživanja, aktivnosti poput hodanja, joge ili laganog istezanja mogu pomoći da se stimuliše cirkulacija, pomogne varenje i poveća nivo energije. Počnite polako i slušajte svoje telo.

Detox kože lica

Tuširanje naizmenično toplom i hladnom vodom pomaže izbacivanju toksina iz pora. Uvek operite lice posle vežbanja, kako znoj ne bi ostao na licu duže nego što je potrebno. Očistite ekran telefona, jer tako bakterije na telefonu mogu da se prenesu na lice.

Izbegavajte preterano dodirivanje lica, jer vaši prsti sadrže ulja i bakterije koje mogu začepiti pore. Jutarnja detoksikacija jabukovim sirćetom pomaže pH balansu da se vrati u alkalnu zonu, što dovodi u ravnotežu sistem za varenje, održava vašu energiju i prirodno stimuliše detoksikaciju jetre. Zamenite jutarnju šoljicu kafe za jutarnji eliksir za detoksikaciju, osećaćete se zdravije.

Dvostruko čišćenje može biti promena u odnosu na vašu uobičajenu rutinu nege kože, ali je izuzetno važno tokom detoksikacije kože. Za početak, očistite sredstvom za čišćenje na bazi ulja. Zatim očistite visokokvalitetnom kremom za čišćenje. Prvi deo vaše rutine dvostrukog čišćenja pomoći će u uklanjanju šminke, prljavštine, viška ulja i zagađenja sa vaše kože, dok će drugi deo ukloniti sve preostale nečistoće koje su ostale na površini kože.

Nežni pilingi pomažu u uklanjanju svih zagađenja, šminke, ulja, bakterija, mrtvih ćelija kože i toksina koje čistite sa svoje kože. Samo pazite da ne koristite oštar, abrazivni piling koji će iritirati osetljivu kožu. Umesto toga, koristite nežnu formulu za piling poput enzimskog praha u svakodnevnom ritualu nege kože da biste uklonili agense za začepljenje pora i istovremeno vas zaštitili od oštećenja kože.

Nakon dvostrukog čišćenja i pilinga za negu kože, izložite kožu pari kako biste omogućili proizvodima za negu kože da prodru i očiste vaše pore. Stavite lonac vode da provri, a zatim je prelijte u činiju. Postavite lice iznad posude i prevucite peškir preko glave da biste koncentrisali paru u pore na licu, desetak minuta.

Sada kada su vaše pore otvorene, čiste i spremne da apsorbuju aktivne sastojke u nekim ciljanim proizvodima za negu kože, počnite da nanosite proizvode koji dokazano Preporučuju se proizvodi sa vitaminom C, prirodni retinol serum i serum za lice od ulja čajevca. Vitamin C je posebno odličan agens za detoksikaciju.

Bogat antioksidansima, vitamin C uklanja slobodne radikale — dosadne agresore iz životne sredine koji mogu uzrokovati pojavu sitnih bora, bora, dosadne kože i drugih preranih znakova starenja na koži. Dakle, zaštita — i detoksikacija — kože od slobodnih radikala može pomoći u sprečavanju preranog starenja kože.

Vaša detoksikacija kože ne bi bila potpuna bez održavanja nivoa vlažnosti kože. Odlučite se za serum hijaluronske kiseline dizajniran da pomogne da se voda zadrži u koži kako bi se postigao optimalan nivo hidratacije.
Za potpuni učinak i efekat koristite masku za detoksikaciju koja se ostavlja tokom noći.

(Praznično) uživanje u hrani

Nakon praznične trpeze, usporite i uživajte u hrani. Pokušajte da rasporedite svoj obrok na trideset minuta i imajte na umu da ne očistite tanjir dok ne istekne trideset minuta. Usporavanje vremena za jelo daje vašem telu priliku da signalizira hormonima da ste siti.

Druga preporuka je da slušate svoje telo, tako da ako počnete da se osećate siti, prestanete i ne dovršite hranu na vašem tanjiru. Uvek se možete vratiti kasnije po još jednu porciju.

Redosled kojim konzumirate hranu utiče na povećanje insulina koje vaše telo doživljava. Kada možete, prvo konzumirajte povrće, zatim proteine i zdrave masti, a treće ugljene hidrate.

Tekst: Harper’s BAZAAR

Foto: Pexels

Najnovije