Kada je najbolje vreme za spavanje ako želite da se probudite kao najbolja verzija sebe

Zasnovano na tačnom vremenu kada treba da se probudite

Ulazimo u mesece kada vrućine otežavaju spavanje, a i ako vam je inače teško da zaspite -niste jedini. Ipak, odabir najboljeg vremena za spavanje, u skladu sa vašim stilom života (i vremenom buđenja), može napraviti veliku razliku.

Nedavna studija zasnovana na podacima više od 88.000 učesnika iz britanske biobanke (UK Biobank) sugeriše da je odlazak na spavanje u 22h ili ubrzo nakon toga povezan sa manjim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa ranijim ili kasnijim odlaskom na spavanje. Naučnici veruju da rano ili kasno leganje može dovesti do propuštanja važnih signala iz okoline, poput jutarnje svetlosti, koja pomaže u resetovanju unutrašnjeg telesnog sata svakog dana. Kada se taj unutrašnji sat ne resetuje pravilno tokom dužeg perioda, cirkadijalni ritam povećava upale i može narušiti regulaciju šećera u krvi, a oba faktora povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Međutim, stručnjaci veruju da ne postoji jedno “magično” vreme za odlazak u krevet – sve zavisi od ličnih potreba, tako da, iako je 22h možda idealno za neke, to ne mora odgovarati svima. U tom duhu, kompanija za izradu roletni Hillarys napravila je sopstveni kalkulator sna, koji izračunava idealno vreme za spavanje na osnovu toga kada trebaš da se probudiš.

Ako preferirate kvantitet u odnosu na kvalitet, možda grešite u svom pristupu spavanju. Samo zato što ste duže spavali, ne znači nužno da ćete se probuditi odmornije. Ovaj kalkulator uzima u obzir prirodni ritam tela koji funkcioniše u ciklusima od 90 minuta. Dakle, manje sna koji je u skladu sa tim ciklusima može vam više prijati nego duže spavanje koje je van ritma vašeg tela. Zvuči zbunjujuće, zar ne?

Koristeći formulu zasnovanu na prirodnim ritmovima tela, kalkulator sna će izračunati idealno vreme za buđenje ili odlazak na spavanje. Konkretno, kalkulator gleda kada treba da ustanete i računa unazad. Kalkulator funkcioniše na osnovu toga da svaka osoba tokom noći prođe kroz pet do šest ciklusa sna, uzimajući u obzir i to da prosečno treba 14 minuta da se zaspi nakon odlaska u krevet. Buđenje usred ciklusa može vas ostaviti umornima i neraspoloženima narednog dana. Ideja je da se probudite između ciklusa kako bi se osećali osveženo.

Dakle, prema ovom kalkulatoru, evo kada bi trebalo da idete na spavanje, u zavisnosti od toga kada treba da ustanete:

Ako treba da ustanete u 7h ujutru: Onda bi trebalo da legnete u 21:46h ili 23:16h. Ako ne možete da legnete tada, 00:46h ili 02:16h su takođe dobre opcije.

Ako treba da ustanete u 8h ujutru: Idealan odlazak u krevet je u 22:46h, 00:16h, 01:46h ili 03:16h.

Ako treba da ustanete u 6h ujutru: Onda idite na spavanje u 20:46h, 22:16h, 23:46h ili – ako ste dugo budni – u 01:16h.

Da li ćete isprobati ovu kalkulaciju večeras? Mi definitivno hoćemo!

Foto: unsplash

Najnovije