Koji je sir najzdraviji, a koji ne treba zloupotrebljavati

I šta treba da znate o plavom siru?

Sir je jedna od najkontroverznijih namirnica. Pristalice zdravog načina života često ga izbegavaju zbog visokog sadržaja kalijuma i laktoze, visokog sadržaja masti i kalorija. S druge strane, sir je bogat proteinima, kalcijumom, ogromnom količinom vitamina i tako važnim probioticima za zdravlje tela.

Ovoga puta smo razrešili sve nedoumice koje se tiču sira i otkrivamo koliko grama možemo konzumirati kako bismo dobili maksimalne zdravstvene koristi.

Zašto se treba plašiti sira?

Krenimo od kalijuma. Višak ovog elementa zaista nosi brojne neprijatne posledice za telo, ali verovatnoća da ćete konzumiranjem sira zaraditi hiperkalemiju je izuzetno mala. Većina sorti sira sadrži od 10% do 25% kalijuma na 100 g (na primer, banane, mnogo više), tako da to definitivno nije razlog da se sir isključi iz ishrane.

Što se tiče kaloričnog sadržaja, mocarela, feta ili parmezan nisu mnogo kaloričniji od avokada ili lososa, koje se ne plašimo da dodamo u našu ishranu. Bilo koji proizvod koji jedete ne bi trebalo da sadrži veći broj kalorija od vašeg dnevnog unosa. Ukoliko vodite računa o tome, onda će vaša kilaža ostati nepromenjena.

Koji sir odabrati?

Nutricionisti preporučuju odabir sireva od ovčjeg ili kozjeg mleka iz više razloga. Prvo, takve vrste ne sadrže laktozu koja je jedan od najčešćih alergena hrane. Pored toga, prednosti laktoze za organizam odrasle osobe još uvek su u velikoj sumnji, pa čak i onima koji ne pate od alergija stručnjaci ne preporučuju zloupotrebu proizvoda koji sadrže laktozu. Drugo, sa stanovišta pravilne ishrane i gubitka težine, kozji sir je mnogo korisniji od kravljeg sira: ima malo kalorija i sadrži rekordnu količinu proteina. Takođe je bogat kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, gotovo svim B vitaminima, vitaminom C i probioticima, što ga čini odličnim dodatkom zdravoj ishrani. Ako još uvek ne volite kozji sir (a njegov ukus je sasvim specifičan), to ne znači da se zauvek morati oprostiti od sira. Samo birajte određene vrste sira i ne jedite ih u veoma velikim količinama.

Jedan od lidera u korisnim svojstvima je parmezan. Ovo je pravo skladište kalcijuma i fosfora, ima puno proteina i malo masti, a iako je sir star (24-36 meseci), njegov sastav uveliko smanjuje sadržaj laktoze.

Drugi zdravi sir je mocarela. Ako se plašite visokog sadržaja kalijuma, ovo je vaša savršena opcija, jer 100 g proizvoda ima manje od 10% dnevne norme minerala. Ipak, mocarela je bogata proteinima, kalcijumom, vitaminima grupe B i probioticima. Na trećem mestu je grčki sir – feta. Ovde ćete pronaći kalcijum, kalijum, natrijum, cink, riboflavin, B vitamine, vitamin B. Uzgred, pravi se i od kravljeg i od kozjeg mleka – odaberite svoju opciju i dodajte fetu u salatu. Ukusna je i veoma zdrava.

Plavi sir: koristi i štete

Još jedno važno pitanje koje se uvek postavlja prilikom rasprave o prednostima i štetama sira: da li je moguće jesti plavi sir?

Odgovor je da, ali postoji nekoliko pravila. Plavi sir ima ne samo izvanredan ukus i aromu, već i niz svojstava korisnih za telo. Među njima su podrška zdravlju kardiovaskularnog sistema, anti-upalni efekat, stabilizacija nervnog sistema i sprečavanje gastrointestinalnih bolesti. Ali ako zloupotrebljavate sir, rizikujete da zaradite probleme sa crevima i snažan višak kalijuma u ​​telu. Da bi se to sprečilo, količina pojedenog plavog sira ne sme preći 30 grama dnevno.

Najnovije