
Dakle… zaljubljeni ste. Svi znaci su tu. Ceo dan maštate o osobi koja vam se sviđa. Nesvesno stalno otvarate razgovor s njom na WhatsApp-u, čisto da proverite da li vam je možda poslala poruku. U glavi neprestano zamišljate taj magični trenutak kada ćete konačno biti zajedno.
Zvuči kao ljubav, zar ne? Nažalost, moramo da vam kažemo – možda zapravo niste zaljubljeni. Možda ste upali u stanje poznato kao limerencija.
Šta je limerencija, pitate se?
Limerencija je, u najjednostavnijem obliku, osećaj da je neko vaš savršeni ‘par’, koji vam je stalno, iz raznih razloga, nedostižan. Drugim rečima, to je stanje zaljubljenosti i opsesije koje veoma liči na ljubav, ali može imati potencijalno opasne posledice – kako po vas, tako i po druge.
Iako limerencija može delovati kao prava ljubav, ona zapravo proizlazi iz idealizovane slike druge osobe. To može biti neko sa kim ste ranije imali romantičnu priču, ali zanimljivo je da to može biti i neko sa kim nikada niste ni bili.
Ono što razlikuje limerenciju od istinske, zdrave ljubavi jeste to što se temelji na snažnoj potrebi da budete željeni – ali od strane idealizovane verzije te osobe, a ne stvarne osobe. To nije ljubav kakva ona zaista jeste, već kakvu je zamišljamo.
Limerencija se takođe razlikuje od neuzvraćene ljubavi. Ona se oseća jače i duže, i ne nestaje sama od sebe, jer j pokreće fantazija, a ne stvarnost – što znači da mašta može neprekidno da je hrani.
Kako limerencija izgleda u stvarnosti?
Kod nekih ljudi, to je prolazna maštarija. Kod drugih, može prerasti u pravu opsesiju, koja narušava svakodnevno funkcionisanje i ometa stvaranje stvarnih i zdravih odnosa.
Zašto se uopšte dešava limerencija?
Limerencija je duboko neurološka – ona živi u umu. Često potiče iz nesigurnog obrasca vezivanja, kada učimo da povežemo ljubav sa čežnjom, čak i kada je ta čežnja jednostrana. Jednom kada limerencija započne, teško je zaustaviti je. Šta je čini toliko zavisničkom? Faktor neizvesnosti – ono ‘možda’ ili ‘šta ako’ – aktivira sistem nagrađivanja u mozgu poput džekpota na automatima.
Kako se limerencija razlikuje od prave ljubavi?
Prava ljubav, podrazumeva uzajamnost i istinsko razumevanje druge osobe. Može početi kao zaljubljenost, ali se razvija u nešto dublje – u prihvatanje stvarnih, ponekad nesavršenih, ali prelepih osobina druge osobe. To je veza koja raste kroz zajednička iskustva, a ne kroz zamišljene scenarije.
S druge strane, limerencija se hrani našim fantazijama. U glavi gradimo ceo život oko te osobe. Zamišljamo ko su, šta vole, kako bi izgledala veza s njima – a sve to dok svesno ili nesvesno zanemarujemo stvarnost.
Zašto je limerencija opasna?

Kada pomešamo fantaziju sa stvarnom ljubavlju, posledice mogu biti ozbiljne. Dovoljno je pogledati seriju You na Netflixu. Džou Goldberg savršeno prikazuje opsesivnu prirodu limerencije. Već nakon kratkih susreta sa ženama, on počinje da fantazira o zamišljenoj ljubavnoj priči. Njegove maštarije su intenzivne i potpuno odvojene od stvarnosti – to je klasičan primer limerencije.
Naravno, većina ljudi neće završiti kao Džou Goldberg. Ipak, limerencija može biti štetna.
Teško je predvideti kuda će vas limerencija odvesti, naročito ako se preklapa sa mentalnim poteškoćama ili istorijom opsesivnog ponašanja. U ekstremnim slučajevima, može dovesti do uhođenja ili drugih ozbiljnih ponašanja. Može trajati godinama, pa čak i decenijama, tiho vas lišavajući šanse da izgradite stvarne, ispunjavajuće odnose. Zašto? Zato što nijedan stvarni partner ne može da se meri sa fantazijom. U limerenciji vi kontrolišete svaki detalj u svojoj glavi – i niko u stvarnosti tome ne može da parira.
U većini slučajeva, da biste se oslobodili limerencije i započeli proces isceljenja, biće vam potrebna profesionalna podrška.
Foto: Profimedia, Freepik