Svi znaju da nedostatak sna šteti mnogim aspektima našeg života, uključujući naše zdravlje. Međutim, predugo spavanje ima negativne posledice baš kao i hronični nedostatak sna.
I kraći i duži san predstavljaju istu pretnju za telo. Višak sna, poput nedostatka sna, može dovesti do debljanja. Odstupanje od normalnih načina spavanja (plus ili minus – nije važno) izaziva promene u toku ćelijskog metabolizma i hormonalnog nivoa tela. Hormon gladi grelin počinje da se oslobađa trostruko brže, što u velikoj meri povećava rizik od prejedanja. Ipak, ne zaboravite da je lepo telo integrisani pristup vašem zdravlju, a zdrav san u njemu jednako je važan kao i ishrana i vežbanje.
Pored toga, višak sna može da izazove jake glavobolje, posebno kod ljudi koji imaju tendenciju migrene. Dodatni sati provedeni u krevetu utiču na stvaranje neurotransmitera i krvni pritisak. Kao rezultat, nastaju ne samo glavobolje, već i naglo smanjena koncentracija, a pamćenje se pogoršava. Hronični višak sna može čak dovesti do razvoja Alchajmerove bolesti i dijabetesa. Čudno, ali dug san vam neće dodati polet. Naprotiv, nakon 9 sati spavanja ili više sigurno ćete se osećati umorno tokom dana i nijedna kafa vam ovde neće pomoći.
Prekomerno spavanje utiče na snabdevanje mozga krvlju, zbog čega on ne dobija dovoljno kiseonika. Rezultat je nemogućnost koncentracije, produktivnog rada i stalni umor.
Ali šta je sa onima koji ne mogu da se naspavaju za 7-8 sati?
Ako pripadate toj grupi, najverovatnije radite nešto pogrešno. Odgovorno pristupite svojoj rutini spavanja. Pažljivo birajte svoje prehrambene proizvode za večeru – neki od njih mogu ometati vaš san. Odložite telefon najmanje sat vremena pre spavanja, ne pijte kafu popodne i spavajte u dobro provetrenom prostoru. Ovo vam neće pomoći samo da brže zaspite, već će omogućiti čvršći, „efikasniji“ san. Budite se u isto vreme – čak i vikendom. Trebaće vam bukvalno nedelju dana da se naviknete na ovaj režim, a rezultat – blagostanje i visoka produktivnost će brzo doći.
harpersbazaar.ru