Zašto se budite anksiozni i kako svaki dan da započnete manje uznemireni

Kvalitet sna i količina obaveza igraju glavnu ulogu

Buditi se ujutru sa anksioznošću je surovi dokaz da vaš mozak ne poznaje granice: čak i kada vam glava još uvek leži na jastuku i ništa se nije desilo, taj nelagodan osećaj može vas preplaviti. Ovaj kontrast između vašeg okruženja i unutrašnjeg stanja može biti vrlo zbunjujuć. S jedne strane, ovo je trenutak kada ste doslovno najsigurniji, a s druge strane, možete se osećati veoma nesigurno mentalno.

Nije svako ko doživljava anksioznost pogođen njome odmah po buđenju; takođe je prilično uobičajeno da anksioznost napadne noću i uputi vas u spiralu preteranog razmišljanja koja vam oduzima miran san. Ali za one koji se suočavaju sa jutarnjom anksioznošću, postoji nekoliko specifičnih faktora koji su često uzrok. Nastavite da čitate, kako biste saznali zašto se možda budite sa već prisutnom anksioznošću i kako da je suzbijete u trenutku i sprečite da se ponovo vrati.

Zašto se budite sa anksioznošću

To je jedini trenutak kada ste sami sa svojim mislima

Verovatno, čim se probudite, vaš mozak prelazi u stanje svesti, a oko vas nije mnogo toga što bi vas ometalo. U poređenju sa ostatkom dana – kada ste u radnom okruženju, u kontaktu sa prijateljima i porodicom ili na putu – jutro je vreme kada ste najviše u kontaktu sa svojim unutrašnjim osećanjima i mislima. U tom mirnom trenutku, kada nema eksternih distrakcija, unutrašnja anksioznost može da postane puno glasnija.

Imali ste loš san

Nije tajna da loš san može učiniti da se osećate mrzovoljno i spremni da preterano reagujete na najmanje neprijatnosti. Nedostatak sna smanjuje sposobnost vašeg mozga da kontroliše emocije, što vas čini manje tolerantnim na stresne situacije. Ako ste spavali loše, nivo kortizola (hormona stresa) u vašem telu može porasti, što dovodi do većeg nivoa stresa ujutro.

Plašite se obaveza tokom dana

Ako je vaš dan prepun obaveza, jutro može delovati kao planina uz koju treba da se popnete, što je samo po sebi zastrašujuće. Zabrinutost zbog stresa koji vas očekuje tokom dana može dovesti do osećaja anksioznosti odmah po buđenju. Ako tokom više dana razmišljate o svojim obavezama, vaš mozak se može naučiti da reaguje sa anksioznošću čim otvorite oči.

    Šta da radite ako se budite sa anksioznošću

    Premestite se iz kreveta

    Ako odmah po buđenju osetite paniku, prvi korak je da promenite fizičku poziciju. Ustajte i idite u drugu sobu. Ovaj mali korak može vašem mozgu doneti nove stimuluse koji mogu promeniti vaš mentalni pogled. Promena okruženja, posebno ako ste počeli da povezujete krevet sa brigama, može značajno pomoći.

    Koristite disanje kako biste se prizemljili

    U trenutku kada osetite da počinjete da padate u spiralu negativnih misli, koristite tehnike disanja. Dišite duboko kroz nos, šireći stomak, a ne grudi, što aktivira deo nervnog sistema koji smiruje telo. Takođe, vežbajte disanje u ritmu: udišite dok brojite do četri, zadržite dah dok brojite do četri, izdahnite dok brojite do četri, pa ponovite. Ove vežbe će vam pomoći da se opustite i vratite u sadašnji trenutak.

    Identifikujte šta pokreće vašu anksioznost

    Razmislite o tome šta je zapravo izvor vaših briga. Obično anksioznost proizilazi iz nečega što vam je važno. Na primer, ako brinete zbog poslovne prezentacije, to je znak da veoma cenite uspeh u karijeri. Kada prepoznate osnovni izvor svoje anksioznosti, lakše ćete pronaći način da se nosite s njom i napravite korak ka rešenju problema.

    Prepoznajte šta ne možete da kontrolišete

    Nema potrebe da pokušavate da kontrolišete sve u svom životu. Ponekad je potrebno da sebi dozvolite da prihvatite situaciju kao tešku i nepoznatu. Kada se oslobodite potrebe za potpunom kontrolom, možete preusmeriti svoju energiju ka nekoj korisnoj aktivnosti, poput šetnje ili poziva prijatelju.

    Smanjite unos kafe

    Kafa može povećati anksioznost kod nekih ljudi. Ujutro, kada se već suočavate sa anksioznošću, pokušajte da odložite kafu dok vaš mentalni sklop ne postane stabilniji.

      Kako da smanjite šanse da se budite sa anksioznošću

      Postavite osnovu za dobar san

      Držite se rutine spavanja, izbegavajte kofein i alkohol nekoliko sati pre spavanja i razvijte opuštajuću predspavačku rutinu. Dobar san je ključ za smanjenje jutarnje anksioznosti.

      Planirajte ključne zadatke za naredni dan

      Pre nego što legnete, zabeležite svoje obaveze za sutrašnji dan. Ovo će vam pomoći da izbegnete brigu o tome šta ste možda zaboravili.

      Planirajte jutarnju rutinu

      Odvojite vreme pre spavanja da izaberete nekoliko aktivnosti koje želite da uradite u prvom satu svog dana. Ako odaberete samo nekoliko stvari koje možete da postignete, izbegavaćete preopterećenje i povećati šanse za miran početak.

      Učinite plan što lakšim za implementaciju

      Podsetnici u vašoj sobi ili vidljivi tragovi (poput spremne sportske opreme) mogu vam pomoći da započnete dan sa smanjenim stresom.

        Ako, uprkos primeni ovih strategija, i dalje osećate anksioznost koja utiče na vašu svakodnevnicu, obratite se svom lekaru ili stručnjaku za mentalno zdravlje. Sa njihovom pomoći možete otkriti koren problema i raditi na njegovom rešavanju kroz terapiju.

        Foto: Unsplash, Pexels

        Najnovije