Brzo mašćenje kose može biti frustrirajuće, posebno ako vaša frizura već nekoliko sati nakon pranja izgleda slepljeno i beživotno. Ako se pitate zašto vam se kosa brzo masti i kako to možete sprečiti, na pravom ste mestu. -koji su glavni razlozi za prekomerno lučenje ulja na temenu i kako da postignete savršenu ravnotežu u nezi kose.
Zašto se kosa brzo masti?
Jedan od najčešćih razloga za masnu kosu je nepravilna rutina pranja. Naizgled paradoksalno, prečesto pranje može uzrokovati da kosa postane još masnija. Prečesto pranje uklanja prirodna ulja sa temena, pa koža reaguje prekomernim lučenjem sebuma. S druge strane, retko pranje kose dovodi do nakupljanja prljavštine i proizvoda za stilizovanje, što doprinosi masnim korenovima.
Pored toga, pogrešan izbor proizvoda za kosu može napraviti problem. Ako koristite proizvode koji nisu prilagođeni vašem tipu kose ili ih pogrešno nanosite, to može dovesti do nagomilavanja na temenu i dodatnog mašćenja. Na primer, regenerator bi trebalo nanositi samo na krajeve, jer su prirodna ulja sa temena dovoljna za negu korena.
Često dodirivanje kose takođe može doprineti njenom masnom izgledu. Ruke prenose ulje i prljavštinu na dlaku, a prljave četke, kape i jastučnice dodatno pogoršavaju situaciju. Ako se redovno znojite, na primer tokom treninga, znoj u kombinaciji sa sebumom može ubrzati mašćenje.
Procitajte i Kako da operete kosu kao kod frizera?
Okruženje i genetika takođe igraju ulogu. Topla i vlažna klima, kao i zagađenje vazduha, pogoduju bržem mašćenju kose. Genetika je još jedan faktor – neki ljudi jednostavno imaju više žlezda koje proizvode ulje. Pored toga, hormonalne promene tokom puberteta, trudnoće ili stresa mogu povećati proizvodnju sebuma, a određena medicinska stanja, poput seboroičnog dermatitisa, mogu dodatno zakomplikovati situaciju.
Kako rešiti problem masne kose?
Prvi korak je prilagoditi učestalost pranja kose. Ako je perete svakodnevno, pokušajte da to smanjite. U početku će kosa izgledati masno jer je potrebno vreme da se teme prilagodi, ali vremenom će se proizvodnja ulja smanjiti. S druge strane, nemojte retko prati kosu, jer se tako mogu nakupiti proizvodi i prljavština koji dodatno maste korenove.
Pored toga, izbegavajte prekomerno dodirivanje kose. Ako imate naviku da stalno pomerate kosu sa lica, koristite šnalice ili trake za kosu. Redovno čistite četke, češljeve i jastučnice kako biste sprečili nakupljanje prljavštine i proizvoda.
Birajte proizvode prilagođene svom tipu kose. Za tanku kosu izbegavajte teške, bogate formule koje mogu otežati dlaku i doprineti njenom masnom izgledu. Šamponi za masnu kosu, koji sadrže salicilnu kiselinu ili aktivni ugalj, mogu pomoći u regulisanju proizvodnje sebuma. Ako imate problem sa peruti ili seboroičnim dermatitisom, koristite šampone protiv peruti kako biste kontrolisali nagomilavanje ulja.
Briga o kosi nije univerzalna – potrebno je vreme da pronađete rutinu koja vam odgovara. Eksperimentišite s učestalošću pranja, odaberite prave proizvode i usvojite higijenske navike koje će doprineti zdravom i svežem izgledu vaše kose. Kada pronađete tu savršenu ravnotežu, kosa će vam biti zahvalna!
Foto: Pexels