Reč „Japandi“ potiče od mešavine reči „japanski“ i „skandi“ i upravo je ono što podrazumeva: stil na koji podjednako utiču japanski i skandinavski dizajn.
Posebno kombinuje toplu i prijatnu atmosferu skandinavskog dizajna sa jednostavnošću i minimalizmom japanskog.
Japandi stilom dominiraju jednostavne linije i prirodni materijali poput drveta, pamuka i ratana, dok keramika, organski oblici i neutralne nijanse daju prostoru topao, „domaći“ karakter.
U poslednje vreme ovaj trend – koji ćete videti i pod nazivom „Japanordic“ ili „Scandenese“ – preplavio je Instagram, dajući nam inspiraciju da osvežimo svoj prostor, uklanjajući nepotrebne predmete i pružajući potrebnu toplinu sa što manje stvari.
Dajemo vam nekoliko saveta za usvajanje japandi stila u vašem ličnom prostoru:
Dajte prednost minimalizmu
Oslobodite se svega nepotrebnog i ograničite se na ono što je apsolutno neophodno za funkcionalnost prostora. U Japandiju sve ima svoju ulogu – ako nešto ne zadovoljava određenu potrebu, njemu jednostavno nije mesto u kući.
Izaberite jednostavne, čiste linije
Jednostavnost je osnovni princip i japanskog i skandinavskog dizajna, kao i činjenica da sve započinje služenjem potrebama ljudi koji žive u tom području – nešto što ne uzima mnogo u obzir savremeni dizajn koji je vladao prethodnih godina.
Koristite prirodne materijale
Nameštaj od sirovog drveta, zemljano posuđe i obilje sunčeve svetlosti, protok vazduha i lak pristup prirodnom okruženju omogućavaju stalni „dijalog“ između čoveka i prirode – nešto što je preduslov japanskog stila.
Kombinujte tamne boje sa zemljanim nijansama
U Japandiju, crna koja se pojavljuje u japanskom dizajnu kombinuje se sa neutralnim tonovima za ugodan, ali i poseban rezultat.
Ograničite se na jedan ili dva smela predmeta
Izbegavajte pretrpavanja prostora sa puno predmeta i uokvirite impresivan komad, poput komada nameštaja ili lampe, drugim jednostavnim stvarima. Dozvolite mu da bude “zvezda” vašeg enterijera.
Zelene biljke
U japanskom stilu biljke imaju centralno mesto – ali to nije šareno cveće već saksije, vaze ili čak slike sa bonsaima, bambusom i drugim minimalističkim zelenilom.
Dajte prednost niskom nameštaju
Cilj i japanskog i skandinavskog dizajna je dovesti čoveka u što direktniji kontakt sa zemljom. Iz tog razloga nameće nizak nameštaj koji nas primorava da smo blizu zemlje – kao što je krevet gde je dušek gotovo na podu.
Proučite osvetljenje
Da bi vaš prostor bio u harmoniji, trebalo bi da izbegavate oštre senke izazvane veštačkom svetlošću. Proučite izvore svetlosti kako biste stvorili toplu atmosferu bez napetosti i maksimalno iskoristili prirodno svetlo.
foto:Instgaram