Istorija ženskog fitnesa

Od restrikcija do slobode pokreta

Istorija ženskog fitnesa Od restrikcija do slobode pokreta

Dug put ženskog fitnesa bio je isprepleten sa društvenim normama, tehnološkim inovacijama i promenama u ženskoj emancipaciji. Od vremena kada su žene bile ograničene na lagane vežbe u dugim suknjama, do današnjih raznovrsnih fitnes rutina, evolucija ženskog vežbanja odražava širi društveni progres.

Pre industrijalizacije, fizička aktivnost žena bila je usko povezana sa svakodnevnim poslovima—rad u polju, kućni poslovi i briga o porodici. Iako su žene fizički radile, koncept organizovanog vežbanja bio je gotovo nepostojeći.

Fizička aktivnost kao opasnost

U 18. i 19. veku, vežbanje za žene se smatralo nečim što treba biti “blago” i “ženstveno”. Medicinski stručnjaci tog doba često su upozoravali da bi preterana fizička aktivnost mogla biti “opasna” po žensko zdravlje, posebno u vezi sa plodnošću. Ženama su bile preporučene lagane gimnastičke vežbe, ples i šetnje.

Istorija ženskog fitnesa: Od restrikcija do slobode pokreta
1890.

Prve sprave za vežbanje bile su jednostavne, poput drvenih šipki za istezanje, laganih tegova i gimnastičkih obruča. U viktorijanskoj eri pojavile su se sprave poput „Zander mašina“ (izum švedskog lekara Gustava Zandera), koje su kombinovale težine i opruge za pružanje otpora. Ipak, ove sprave su uglavnom korišćene za terapijske svrhe, a ne za izgradnju snage ili kondicije.

Istorija ženskog fitnesa: Od restrikcija do slobode pokreta
zander masin e za vezbanje 19. vek
Zander mašina 19. vek

Što se odeće tiče, žene su vežbale u dugim suknjama, korsetskim steznicima i bluzama sa dugim rukavima, što je otežavalo slobodu pokreta. Tek krajem 19. veka pojavili su se kraći i funkcionalniji gimnastički kostimi, ali su i dalje bili relativno konzervativni.

Početak promene: Popularizacija ženskog sporta

Istorija ženskog fitnesa: Od restrikcija do slobode pokreta
Vezbe za žene, 1929.

Početkom 20. veka, ženski sport je postao prihvaćeniji, iako i dalje ograničen. Prvi veliki iskorak dogodio se na Olimpijskim igrama 1928. godine, kada su žene po prvi put učestvovale u atletici.

U ovom periodu, vežbanje postaje malo aktivnije—uvedeni su pokreti inspirisani plesom, aerobikom i ritmičkom gimnastikom. Jedan od ranih pionira bio je Jack LaLanne, koji je u pedesetim godinama kroz televizijske emisije promovisao vežbanje kod kuće, uključujući i jednostavne vežbe za žene.

Odeća za vežbanje postaje praktičnija—elastične pantalone, majice i kraće suknje zamenjuju duge slojeve. Do pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, žene su počele da nose helanke i bodije, što je omogućilo veći raspon pokreta.

Pilates i joga: Ulazak u mainstream

JULIE NEWMAR AND SUSAN HAYWARD
Istorija ženskog fitnesa: Od restrikcija do slobode pokreta
joga i pilates vezbe
JULIE NEWMAR & SUSAN HAYWARD

Iako su joga i pilates imali dugu istoriju na Istoku i među umetnicima i elitom Evrope, njihova šira popularizacija među ženama na Zapadu dogodila se sredinom 20. veka.

Pilates je osmislio Joseph Pilates početkom 20. veka, ali je postao poznat tek kada su ga šezdesetih godina počele praktikovati balerine i holivudske glumice. Pilates je ženama pružio vežbanje koje je oblikovalo telo, a nije uključivalo intenzivne kardio vežbe koje su tada smatrane „muževnim“.

Joga je postala popularna na Zapadu pedesetih i šezdesetih godina, kada su figure poput Indre Devi i B.K.S. Iyengara donele indijsku tradiciju u Ameriku i Evropu. Feministički pokreti sedamdesetih dodatno su promovisali jogu kao oblik osnaživanja tela i uma.

Ženski fitnes od 70-ih do danas: Emancipacija kroz pokret

Prava revolucija u ženskom fitnesu dogodila se 1970-ih i 1980-ih, kada su aerobik, fitnes klubovi i grupni treninzi postali široko dostupni. Jane Fonda je osamdesetih godina svojim VHS fitnes programima postala simbol ženskog vežbanja, čineći aerobik i trening snage deo svakodnevice mnogih žena.

Devedesetih godina, teretane su postale glavni centri vežbanja za žene, a po prvi put je došlo do masovnijeg prihvatanja treninga snage među ženama, iako je i dalje postojao mit da će “dizanje tegova učiniti žene previše mišićavim”.

Istorija ženskog fitnesa Od restrikcija do slobode pokreta

Danas, zahvaljujući društvenim mrežama i fitnes influenserima, vežbanje je postalo dostupnije nego ikada. Funkcionalni treninzi, pilates, joga, CrossFit i HIIT programi omogućili su ženama širom sveta da pronađu režim koji odgovara njihovim potrebama. Odeća za vežbanje takođe je evoluirala—od helanki s visokim strukom i sportskih topova do inovativnih materijala koji omogućavaju bolje performanse i udobnost.

Ženski fitnes nije samo evolucija vežbi i odeće—on je simbol društvenog oslobođenja. Nekada smatrano neprikladnim, vežbanje je danas deo ženske kulture i identiteta, pružajući snagu, zdravlje i samopouzdanje. Od prvih gimnastičkih sala do moderne teretane i joge u parkovima, put do slobode pokreta bio je dug, ali neizbežan.

Foto: Profimedia

Tekst: Natalija Kunić

Najnovije