Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera

Privatna kolekcija omiljene dizajnerke enterijera slavnih, posthumno će se pridružiti najekskluzivnijim aukcijama na svetu.

Mica Ertegun

Mica Ertegun, legendarna ikona dizajna enterijera i njujorška trendseterka, posthumno će se pridružiti najekskluzivnijim aukcijama na svetu. Njena kolekcija umetničkih dela, nakita i dekorativne umetnosti biće ponuđena na aukcijama u Njujorku i Parizu, omogućavajući obožavaocima njenog stila priliku da ponesu kući delić njene bezvremenske elegancije. Ova serija aukcija pod nazivom Mica: The Collection of Mica Ertegun prikazaće njen neponovljiv ukus i jedinstvenu estetiku, koja je inspirisala mnoge tokom decenija.

Mica Ertegun ostavila je neizbrisiv trag na društvenoj sceni Njujorka, postavši sinonim za sofisticiranost i stil. Kao supruga Ahmeta Erteguna, poznatog muzičkog mogula koji je lansirao karijere najvećih imena rokenrola, Mica je imala pristup društvenom krugu u kojem su se nalazili Kissingers, Oscar de la Renta i zvezde poput Arethae Franklin i Rolling Stonesa.

Ipak, njeno najvažnije nasleđe nije proizašlo iz muzičkog sveta, već iz sveta enterijera. Sa svojom firmom MAC II, koju je osnovala 1967. godine zajedno sa prijateljicom Chessy Rayner, Mica je postavila nove standarde u dekoraciji. Njihov stil karakterisala je suptilna elegancija, bogatstvo umetničkih dela i pažljivo birani predmeti sa etničkim uticajima. Njihov rad je izdržao test vremena i ostao relevantan i u modernom enterijeru.

Ko je Mica Ertegun?

Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera

Rođena u Rumuniji, Mica je tokom Drugog svetskog rata postala izbeglica i završila na farmi u Kanadi. Uprkos teškim uslovima, njen osećaj za estetiku bio je nepokolebljiv. Verovala je da pravi ukus omogućava da se i najskromniji dom učini privlačnim.

Mica i Ahmet Ertegun

Nakon udaje za Ahmeta Erteguna, preselila se u Njujork i upisala školu za dekoraciju, gde je razvila svoju strast prema enterijeru. Zajedno sa Chessy Rayner, počela je da eksperimentiše sa inovativnim materijalima i tehnikama. Njihov rad, često inspirisan prijateljstvom sa dizajnerom Billyjem Baldwinom, bio je jednostavan, ali inovativan, uključujući upotrebu slame na nameštaju i zidovima, što je u to vreme bilo revolucionarno.

Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera
Keith Richards u svom domu koji je dizajnirala Mica Ertegun
Foto: Instagram @davidnettosays

Tokom sedamdesetih godina, doba rokenrola donelo je promene u svetu dizajna. Mica Ertegun je uvek preferirala jednostavnost i prostor bez suvišnih detalja, što se savršeno uklopilo u nove trendove modernog nameštaja. Kao deo muzičkog sveta, njena firma je uređivala domove slavnih ličnosti poput Keitha Richardsa i Patti Hansen.

Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera

Ertegun je dizajnirala i stan legendarne muzičarke Carly Simon na Central Park Westu u Njujorku. Ove saradnje pokazale su njen dar za kombinovanje funkcionalnosti i estetike, kao i njen osećaj za personalizaciju prostora prema potrebama klijenata.

Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera
Enterijer stana na Menhetnu, Chessy Rayner i Mica Ertegun 1970-e,
Foto: Instagram @sandranunnerley

Principi dizajna Mice Ertegun oslanjali su se na jednostavnost, eleganciju i funkcionalnost, uvek sa suzdržanim luksuzom koji prožima svaki prostor. U njenom radu dominirala je upotreba neutralnih boja i materijala visokog kvaliteta, dok su ambijent i osvetljenje igrali ključnu ulogu u stvaranju ugodnih, ali sofisticiranih enterijera. Mica je verovala da prostor mora da pruži osećaj smirenosti i udobnosti, bez suvišnih detalja i prenatrpanosti.

Preferirala je solidne boje u tekstilima, izbegavajući šarene dezene koji brzo dosade, a svaka soba je morala da ima barem jedan unikatni predmet – bilo da je to umetničko delo, antikvitet ili pažljivo odabrano ogledalo. Ovaj spoj rafiniranog minimalizma sa pažnjom prema detaljima činio je njene dizajne bezvremenskim i uvek modernim.

Mica Ertegun: Nasleđe luksuza ikone dizajna enterijera
Stan Micae Ertegun u Njujorku
Foto: Instagram @piècederésistance

Tehnologija je takođe imala uticaj na njen rad. Mica je prepoznala prednosti interneta, koji je omogućio bržu i povoljniju nabavku stvari, ali je zadržala princip da se unikatni predmeti, poput tepiha ili umetničkih dela, moraju videti uživo pre nego što se kupe. Kroz svoju karijeru uvek je insistirala na udobnosti, neutralnim bojama, kvalitetnom osvetljenju i unikatnim objektima koji daju karakter prostoru.

The Collection of Mica Ertegun

Mica je imala domove u Njujorku, Parizu, Hamptonsu, ali kuća u Bodrumu, imala je posebno mesto u njenom srcu. Jedan od najvažnijih momenata predstojeće aukcije je prilika da se otkriju neki od najcenjenijih predmeta iz njenih domova. Među njima je luksuzna Ingrid Donat ležaljka koja je krasila gostinsku sobu u njenoj kući na Menhetnu, kao i slika Davida Hockneyja Tri stolice sa delom Picassovog murala, koja je visila u njenom domu u Southamptonu.

Magritte René,”L’Empire des lumières” (Carstvo svetlosti), 1950.

Ipak, centralni predmet aukcije je čuvena slika René Magrittea Carstvo svetlosti, ulje na platnu iz 1954. godine, koja je imala počasno mesto iznad sofe u njenom domu na Menhetnu. Ova slika, koja se smatra jednim od najlepših primera nadrealizma, očekuje se da će dostići cenu od preko 95 miliona dolara.

Prema najavama iz Christie’s-a, deo prihoda od prodaje biće usmeren u filantropske svrhe, čime će nasleđe Mice Ertegun nastaviti da živi kroz dobrotvorni rad.

Foto: Profimedia, Instagram

Najnovije