Olimpijske igre predstavljaju manifestaciju globalnog mira i jedinstva, događaj koji okuplja ljude i nacije iz celog sveta u duhu prijateljstva i sportske izvrsnosti. Međutim, tokom godina, brojne kontroverze na Olimpijskim igrama su narušile njihov ugled. Od političkih bojkota i doping skandala do incidenata nasilja i optužbi za nepravednu konkurenciju, ovi događaji su često bacali senku na ono što bi trebalo da bude vrhunac sportskih dostignuća i međunarodne solidarnosti. U nastavku ćemo istražiti neke od najpoznatijih i najšokantnijih trenutaka, koji su uzdrmali olimpijski pokret i ostavili trajan uticaj na njegovu istoriju.
Bojkot Olimpijskih igara u Moskvi, 1980.
Letnje Olimpijske igre 1980. godine u Moskvi, imaju dve važne odlike: bile su prve letnje olimpijske igre koje su održane u komunističkoj zemlji i bile su snažno bojkotovane, sa 65 nacija koje su odlučile da ne učestvuju, uključujući Sjedinjene Države.
Bojkot, koji je najavio predsednik SAD-a Jimmy Carter, uspostavljen je zbog neodobravanja SAD sovjetske invazije na Avganistan. Carter je čak pretio da će oduzeti pasoše svim američkim sportistima koji odluče da prisustvuju. Četiri godine kasnije, Sovjetski Savez je bojkotovao Igre u Los Anđelesu 1984. godine kao odmazdu.
Pročitajte i Najzgodniji sportisti na Olimpijskim igrama 2024.
Zimske olimpijske igre 1994. napad na Nancy Kerrigan
Godine 1994., Nancy Kerrigan i Tonya Harding su bile na vrhuncu svojih karijera u umetničkom klizanju. Bile su i žestoki rivali koje su često suprotstavljali mediji i svet umetničkog klizanja.
Nakon treninga za Prvenstvo SAD u umetničkom klizanju 1994. u Detroitu, Kerrigan je sišla s leda i bila udarena palicom u desno koleno od strane napadača koji je potom pobegao sa mesta događaja. (Zvezda klizanja Michelle Kwan, koja je tada imala 13 godina, se seća Kerrigan kako vrišti odmah nakon napada.)
Samo nedelju dana nakon napada, identitet napadača je otkriven: Bio je to plaćeni ubica koga su unajmili bivši muž Tonye Harding, Jeff Gillooly i njegov prijatelj Shawn Eckhardt. U pokušaju da omoguće Harding da se kvalifikuje za Olimpijske igre 1994, odlučili su da onemoguće Kerrigan. (Harding je tvrdila da nije bila svesna plana, već samo da je “nešto bilo u planu.”)
Uprkos povredi, Kerrigan se kvalifikovala za igre, osvojivši srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1994. godine — manje od dva meseca nakon napada, dok je Harding završila na osmom mestu. Harding je potom oduzeta titula nacionalnog prvaka 1994. godine i zabranjeno joj je takmičenje u američkom umetničkom klizanju.
Bombardovanje Atlante 1996. godine
Letnje Olimpijske igre 1996. godine u Atlanti su bile obeležene bombardovanjem u Olimpijskom parku Centenial. Eksplozija, izazvana cevastom bombom, ubila je dvoje ljudi i povredila preko 100 drugih. Napad je izveo Eric Robert Rudolph, koji je kasnije osuđen. Ovaj tragičan događaj je pokrenuo zabrinutost zbog sigurnosti na velikim međunarodnim događajima.
Skandal sa dopingom u Rusiji 2016. godine
Olimpijske igre u Riju 2016. godine su bile pogođene otkrićima o državnom sponzorstvu dopinga u Rusiji. Istraga Svetske antidoping agencije (WADA) otkrila je raširene prakse dopinga, što je dovelo do suspenzije mnogih ruskih sportista. Ovaj skandal je razotkrio razmere varanja i doveo do značajnih posledica za umešane.
Složena laž SAD-a na Olimpijskim igrama u Riju 2016.
Godine 2016., Ryan Lochte se takmičio na Letnjim Olimpijskim igrama u Riju. Kao dvanaestostruki osvajač zlatne olimpijske medalje i slavljeni član američkog plivačkog tima, sve oči su već bile uprte u Lochtea — ali pažnja je postala još intenzivnija kada su on i tri njegova saigrača tvrdili da su bili opljačkani pod pretnjom oružjem nakon noćnog izlaska u Brazilu.
Prema Lochteovom prvobitnom izveštaju, plivače su opljačkali muškarci koji su izgledali kao policajci. (Lochte je čak dodao ovaj detalj: njegovi saigrači su pali na zemlju suočeni sa pištoljem, ali on je odbio naredbe “napadača.”) Ali Lochteova priča se brzo raspala pod istragom olimpijskih zvaničnika i na kraju se prava priča iskristalisala: Lochte i drugi plivači su se suočili sa obezbeđenjem nakon što su vandalizovali toalet na benzinskoj pumpi.
Lochte je na kraju delimično priznao u intervjuu sa tadašnjim voditeljem NBC News Mattom Lauerom, rekavši da je “preterao” u izveštavanju o događaju, ali je tvrdio da su događaji otvoreni za interpretaciju. Incident je narušio Lochteovu reputaciju, i on će propustiti priliku da oživi svoju karijeru na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Tokiju — na kvalifikacijama za plivanje u junu u Omahi, nije se kvalifikovao za Olimpijske igre.
Pročitajte i Moda i sport.
Incident sa atletičarkom iz Belorusije 2021. godine
Tokom Olimpijskih igara u Tokiju 2021. godine, koje su održane 2021. a ne 2020. zbog pandemije, beloruska sprinterka Krystsina Tsimanouskaya je nasilno uklonjena sa Igara od strane zvaničnika svoje zemlje nakon što je kritikovala svoje trenere. Potražila je azil u Poljskoj, što je istaklo probleme bezbednosti sportista i političkog mešanja u sportu. Ovaj incident je izazvao međunarodnu osudu i podršku za Tsimanouskayu.
Bojkot Zimskih olimpijskih igara u Pekingu 2022. godine
Zimske Olimpijske igre 2022. godine u Pekingu su bile obeležene značajnim diplomatskim bojkotom koji su predvodile nekoliko zemalja, kao odgovor na navodna kršenja ljudskih prava u Kini. Uprkos odsustvu zvaničnih delegacija, sportisti iz tih zemalja su i dalje učestvovali na igrama. Ovaj bojkot je privukao globalnu pažnju na tekuće probleme ljudskih prava i pokrenuo široku raspravu o ulozi međunarodnih sportskih događaja u rešavanju takvih problema.
Kontroverza u boksu na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.
Uoči Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine, izbila je kontroverza u ženskom boksu kada su Imane Khelif iz Alžira i Lin Yu-ting iz Tajvana diskvalifikovane sa Svetskog prvenstva za žene 2023. godine zbog pitanja rodne podobnosti. Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je pojasnio da ove sportistkinje nisu umešane u slučaj transrodnosti, ali je incident pokrenuo široku raspravu. Obe sportistkinje su se suočile sa intenzivnim rasizmom i pogrešnim imenovanjem, sa mnogima koji su ih pogrešno označili kao transrodne žene ili biološke muškarce. Kampanje mržnje su naročito podstaknute od strane javnih ličnosti, što je dovelo do naleta zlostavljanja za obe sportistkinje. Khelif je dodatno bila podvrgnuta pritisku od strane svoje italijanske protivnice, Angele Carini, koja se povukla iz njihovog meča, dok je Lin Yu-ting takmičila protiv Uzbekistanke Sitore Turdibekove.
Pročitajte i Najviralniji momenti sa Olimpijskih igara 2024.
Foto: Profimedia