Vaš ultimativni vodič kroz Pariz

Doživite Olimpijske igre 2024. u komforu i stilu.

pariz

Dok se svet priprema za Olimpijske igre 2024, Pariz se sprema da pokaže svoje najbolje lice. Grad svetlosti, poznat po svojoj bogatoj istoriji, umetnosti i gastronomiji, nudi nebrojene načine da provedete nezaboravne trenutke tokom ovog velikog sportskog događaja. Bez obzira na to da li ste ljubitelj luksuznih hotela, vrhunskih restorana, fascinantnih znamenitosti ili inspirativnih izložbi, naš vodič će vam pomoći da iskusite sve čari Pariza u stilu i komforu.

Pročitajte i Koje će se pariske znamenitosti koristiti za letnje Olimpijske igre?

Od skrovitih dragulja među hotelima, preko autentičnih pariskih brasserie-a, do jedinstvenih muzeja i ekskluzivnih izložbi, ovaj vodič vam nudi sve što je potrebno da vaš boravak u Parizu bude savršen. Pripremili smo za vas najbolje preporuke gde da odsednete, šta da posetite i gde da uživate u gastronomskoj ponudi grada. Provedite Olimpijske igre 2024 okruženi pariskim šarmom i elegancijom, i doživite ovaj spektakl na način koji ćete pamtiti zauvek.

Šta poneti u Pariz?

Pariz je grad koji je najbolje doživeti peške ili koristeći odličan metro sistem, zato obavezno ponesite par udobnih cipela. Vodootporne patike i gracioznost su neophodne, kao i šešir sa širokim obodom da vas zaštiti od nepredvidivog vremena. Odbacite beretku iz serije Emily in Paris jer će vas odmah odati kao turistu. Takođe ponesite malu sklopivu torbu za spontanu kupovinu namirnica u nekoj od brojnih specijalizovanih prodavnica u gradu. I ne zaboravite da preuzmete Google Translate ili neku drugu aplikaciju, jer većina stanovništva ne govori engleski.

Gde odsedati u Parizu?

Pariz, grad koji odiše elegancijom i sofisticiranošću, nudi bogat izbor luksuznih hotela koji će zadovoljiti i najprobirljivije goste. Tokom Olimpijskih igara 2024, smeštaj u srcu ovog prelepog grada pružiće vam ne samo udobnost i luksuz, već i priliku da budete u centru svih dešavanja. Od šarmantnih boutique hotela u istorijskim četvrtima do modernih, vrhunski opremljenih hotela sa spektakularnim pogledom na znamenitosti, Pariz ima nešto za svakog posetioca.

Hotel Rochechouart

Kao i mnoge kul četvrti Pariza, Pigalle je nekada smatran opasnim i pomalo nestašnim. Uostalom, ovo je predeo u kojem se nalaze čuveni Folies Bergère i Moulin Rouge. Tragovi ove nestašne prošlosti ostali su u najpopularnijim barovima i hotelima, a drvećem oivičena ostrva na bulevaru Rochechouart nazvana su po jednoj od najpoznatijih transrodnih izvođača, Coccinelle. Na ovom putu ćete pronaći Art Deco šarm hotela Rochechouart. Udaljen od gužve turista, sa tihim šarmom, Hotel Rochechouart deluje kao sexy mala tajna. Što je vrlo Pigalle, uostalom.

Cheval Blanc Paris

Utisak je kao da se 1930-te susreću sa 1970-tim, kul elegancija sa dozom groovy stila, Ovaj hotel sa pet zvezdica, u vlasništvu LVMH-a, ima četiri restorana, Dior spa i grandiozne apartmane sa zadivljujućim pogledom na Senu.

Hôtel Elysia

Sa prostranim apartmanima u pariskom stilu i elegantnim mermernim kupatilima, Hôtel Elysia je stvoren za udoban san. Sobe na najvišem spratu su toliko neverovatno tihe da ćete zaboraviti da ste na korak od Champs-Élysées.

Šta posetiti u Parizu?

Pariz se sprema da zadivi svoje posetioce ne samo svojim poznatim ikonama poput Eiffelovog tornja i Louvre-a, već i skrivenim draguljima koji čekaju da budu otkriveni. Pariz krije mnoga tajna mesta koja nose bogatu istoriju i jedinstven šarm, a koja su savršena za one koji žele da istraže Pariz izvan utabanih staza. Od skrovitih kapela sa intrigantnom prošlošću, do muzeja koji čuvaju neobične kolekcije, otkrićete mesta koja će vam omogućiti da doživite Pariz na autentičan i poseban način. Provedite vreme istražujući ove neobične atrakcije i doživite Pariz kao pravi lokalac, daleko od gužve i vreve turističkih atrakcija.

Chapelle Expiatoire

Možete živeti u Parizu i ipak, možda, propustiti ovaj mali deo francuske istorije. Na mestu gde sada stoji ova kapela iz ranog 19. veka, nekada je bila masovna grobnica za aristokrate koji su stradali pod oštricom giljotine. Njeni najpoznatiji stanovnici bili su kralj Louis XVI i Marie Antoinette, za koje je ovaj mali memorijal naručila njihova jedina preživela ćerka 1826. godine. U ovoj kapeli se čuvaju dve prelepe skulpture pokojnih monarha, kao i njihova poslednja pisma, u potpunosti preštampana na kamenim postoljima. Kao emotivni omaž ožalošćene ćerke i fascinantni deo postrevolucionarne istorije, ovo potcenjeno mesto vredi posetiti.

Musée des Arts Décoratifs

U Parizu ne nedostaje muzeja, ali nakon što posetite obližnji Louvre, svratite i do Musée des Arts Décoratifs. Sa impresivnim nizom starinskog i modernog nameštaja (tu su stolice Luja XVI i police Charlotte Perriand) i često značajnim modnim izložbama. Ove godine biće izložba o modi u sportu, u čast Olimpijskih igara 2024.

Musée Delacroix

Imate veliki izbor kada su u pitanju umetnički muzeji u Parizu. Ali ako ste već posećivali galerije u Orsayu, razmislite o skromnoj ali zanimljivoj bivšoj kući francuskog umetnika Eugène Delacroixa. Ispunjena mnogim njegovim ličnim predmetima i zanimljivim činjenicama o njegovom svakodnevnom životu, kao i nekoliko njegovih ranih skica i najpoznatijih slika, pruža intiman pogled na jednog od najcenjenijih kreativaca u zemlji. Na sunčan dan, završite svoju turu kafom u lepom vrtu ispod njegovog ateljea.

Gastronomsko iskustvo u Parizu

Pariz, grad koji je sinonim za kulinarsku umetnost, pruža gastronomski doživljaj kakav se retko gde može pronaći. Tokom Olimpijskih igara 2024, imaćete priliku da otkrijete neka od najboljih mesta za uživanje u vrhunskoj hrani i piću, od tradicionalnih pariških bistroa do modernih restorana sa spektakularnim pogledom na Eiffelov toranj. Naš vodič vas vodi kroz najprestižnije kulinarske destinacije u gradu svetlosti, gde ćete moći da okusite sve čari francuske kuhinje u elegantnom i autentičnom okruženju.

Laperouse

LVMH naslednik Antoine Arnault je manjinski investitor u Lapérouse, što vam govori sve što treba da znate o publici u restoranu na Levoj obali, koji zauzima više pozlaćenih spratova u vili iz 18. veka. Ulazak unutra oseća se kao povratak u prošlost: enterijeri su pod uticajem Belle Époque, a jela se serviraju na Bernardaud porcelanu. Rezervišite u 22:30 ako želite da večerate, jer se mesto brzo pretvara u žurku.

Girafe

Girafe je jedan od najpoznatijih restorana u Parizu. Pogled na Ajfelov toranj je toliko blizak da imate osećaj da ga možete skoro dodirnuti. Unutra, minimalistički dekor susreće tradicionalni pariski stil, stvarajući bezbrižno kul modernu atmosferu. Od vrhunskog menija do elegantnog dizajna, ovaj restoran bi trebao biti na vrhu vaše liste.

Brasserie Mollard

Ovaj luksuzni brasserie, zaštićeni istorijski spomenik, ima dekor iz 1900-ih koji je jedinstven i tipičan za Pariz: keramika, mozaici i stropovi u stilu Art Nouveau. Brasserie Mollard restoran jedan je od najlepših i najstarijih brasserie-a u Parizu. Vlasnik Joël Prodhomme nudi tradicionalnu francusku kuhinju napravljenu samo od najkvalitetnijih svežih sastojaka. Nalazi se naspram železničke stanice Saint Lazare, samo 2 minuta od Grands Magasins, Place de la Concorde i Opere Palais Garnier.

Najbolje izložbe inspirisane Olimpijskim igrama

Istorijski gledano, umetnost je uvek bila temelj modernih Olimpijskih igara. Početkom 20. veka, osnivač modernih Olimpijskih igara, Pierre de Coubertin, govorio je o važnosti kombinovanja “mišića i uma”. Nedavni olimpijski događaji stavili su veliki naglasak na umetničke i kulturne programe zajedno sa sportskim takmičenjima, a Olimpijske igre u Parizu ove godine neće biti izuzetak.

Dok su Olimpijske igre u Londonu 2012. godine zabeležile pad poseta muzejima, Francuska je odlučna da osigura da sport ne istisne umetnost, i razvila je ogromnu Kulturnu olimpijadu: bogat, multidisciplinarni program besplatnih i plaćenih događaja, izložbi, predstava i performansa koji traju tokom leta.

“Umetnost Olimpijskih igara”

Lokacija: Gagosian
Traje do 7. septembra

Nakon svoje izložbe iz 2019. “Izložba za Notr Dam”, Gagosianova galerija u Parizu ponovo postavlja ogledalo gradu sa izložbom “Umetnost Olimpijskih igara”. Predstavljena u dva izložbena prostora na Rue de Castiglione i Rue de Ponthieu, izložba prikazuje radove umetnika kao što su Pablo Picasso, Andy Warhol, Tracey Emin i Pierre Soulages, koji su istraživali sport u različitim formatima.

Na lokaciji Castiglione možete videti Andreas Gurskyjevu široku vazdušnu fotografiju fudbalske utakmice, Amsterdam, Arena I (2000), pored crteža za ogromnu javnu skulpturu Christa iz 1974. Running Fence, i elegantne, gotovo zloslutne crne linije Marc Newsonove Black Surfboard (2017). Na lokaciji Ponthieu posetioci mogu videti ikonične dizajne plakata za prošle Olimpijske igre, kao što su apstraktni stakleni prstenovi Rachel Whitehead za London 2012. i nagnuto škrabanje Cy Twomblyja za Zimske Olimpijske igre u Sarajevu 1984. To je pažljivo kurirana izložba koja prikazuje kako je sport povezan sa svetom umetnosti. Svi prihodi od prodaje idu u Olimpijsku fondaciju za izbeglice.

“Sport i dalje”

Lokacija: Almine Rech
Traje do 17. avgusta

Tri velika američka umetnika susreću se na ovoj izložbi u galeriji Almine Rech u Parizu. Jeff Koons predstavlja novi rad iz svoje serije “Gazing Balls” sa sportskim zaokretom: skulptura modelovana po uzoru na Borghese Gladiator (oko 100. p.n.e.)—iz kolekcije u Louvre-u, okružena je jarkim staklenim kuglama, kombinujući staro i moderno. Laurie Simmons takođe kombinuje dva suprotnosti u svojim radovima, tražeći od AI platformi—koje naziva svojim “saradnicima”—da generišu slike koje ona zatim menja štampanjem na svilu i dodavanjem plivačkih kapa, kamenčića i drugih detalja.

Na kraju, Hank Willis Thomasov retroreflektivni kolaž atletičara Jesseja Owensa nagoveštava “dalje” u naslovu izložbe, podsećajući nas kako su Owensove zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine bile savršeno pobijanje nacističke ideologije. Njegov trijumfalni totem Endless Column III (2017), omaž skulpturi Constantina Brâncușija sa sličnim imenom, obojen je “kameleon” bojom za telo, što implicira da se pobeda menja u zavisnosti od perspektive posmatrača.

“Le corps en mouvement” (“Telo u pokretu”)

Lokacija: Petit Palais
Traje do 17. novembra

Ova besplatna izložba okuplja 50 različitih radova iz kolekcije Le Petit Palais-a koji ilustruju ljudsko telo u pokretu, od antike do modernog doba. Značajni radovi uključuju statuu bacača diska iz 490. p.n.e., vaze napravljene od Sèvres porcelana koje su dodeljivane kao trofeji na Olimpijskim igrama u Parizu 1924. godine, i sliku Augustina Rouarta The Swimmer (1943), koja ilustruje jednu od neobičnih tema izložbe: telo u suspenziji. Slikom je zabeležen kratki trenutak kada plivač uzima dah, okrećući glavu prema posmatraču.

Takođe postoji odeljak o emancipaciji žena kroz sport, sa radovima koji reflektuju njihovo postepeno uključivanje u Olimpijske igre od početka 20. veka. Jedna upečatljiva činjenica: Na Olimpijskim igrama u Parizu 1900. godine bilo je 22 takmičarke od ukupno 997 učesnika. Više od jednog veka kasnije, Olimpijske igre u Parizu 2024. biće prve Olimpijske igre u istoriji sa punom rodnom ravnopravnošću.

Peočitajte i Olimpijske igre u Parizu će po prvi put biti “klimatski neutralne“

Foto: Unsplash, Instagram

Tekst: Natalija Kunić

Najnovije