Sve što treba da znate o Paraolimpijadi 2024.

Uključujući i srpski Paraolimpijski tim.

Paraolimpijada 2024.

Dobre vesti za ljubitelje sporta—nakon završetka Olimpijskih igara u Parizu 2024. očekuje nas još međunarodnih takmičenja. Paraolimpijada 2024, koja se takođe održava u Parizu, zvanično je počela.

Sa 22 sporta i 4.400 sportista iz celog sveta, Igre 2024. godine omogućiće paraolimpijcima da se takmiče za zlatne medalje u individualnim i timskim događajima sve do 8. septembra.

Ovo je prvi put da se Letnje paraolimpijske igre održavaju u Gradu svetlosti, i ne želite da propustite ovaj događaj. U nastavku saznajte sve što znamo o Paraolimpijadi 2024.

Na Paraolimpijadi će biti predstavljeno 22 sporta

Paraolimpijada 2024. u Parizu biće predstavljena sa 22 sporta, uključujući: para-streljaštvo, para-atletiku, para-badminton, fudbal za slepe, boćija, para-kajak, para-biciklizam, para-jahanje, golbal, para-džudo, para-powerlifting, para-veslanje, para- streljaštvo, odbojka u sedećem položaju, para-plivanje, para-stoni tenis, para-tekvondo, para-triatlon, košarka u invalidskim kolicima, mačevanje u invalidskim kolicima, ragbi u invalidskim kolicima i tenis u invalidskim kolicima.

Dva sporta na Paraolimpijadi koja nemaju Olimpijski pandan su boćija i golbal. Najnoviji sportovi su badminton i tekvondo, koji su prvi put predstavljeni na Igrama u Tokiju 2020.

Revolucionarna ceremonija otvaranja u Parizu

Ceremonija otvaranja Paraolimpijade 2024. u Parizu bila je spektakularan događaj koji je oduševio sve prisutne. Svečanost je započela na impozantnom Trgu Konkord i Aveniji Jelisejskih Polja, uz koreografiju poznatog švedskog umetnika Alexandra Ekmana, dok je umetnički direktor Thomas Jolly bio zadužen za organizaciju i ovog događaja, kao i za Olimpijske igre koje su se održale od 26. jula do 11. avgusta.

Naziv ceremonije, “Paradoks”, odražava jedinstvenu prirodu i kontraste koji su u centru ovog spektakularnog događaja. Jolly je u intervjuima ranije naglasio da će ceremonija biti manifestacija kreativnosti i inovacije, koja spaja umetnost i sport na način koji je do sada viđen samo na najprestižnijim svetskim pozornicama.

U okviru ceremonije, Paraolimpijska baklja stigla je u Pariz i prodefilovala ulicama glavnog grada Francuske. Među značajnim nosiocima baklje bio je i poznati kineski glumac Jackie Chan, čije prisustvo dodalo je globalni sjaj ovom važnom trenutku.

Francuski sportisti, među kojima su se istakli Cyrena Samba-Mayela i Ryadh Sallem, imali su čast da zapale vatru pred oko 500 prisutnih, stvarajući time nezaboravan trenutak koji je označio početak ovog veličanstvenog događaja.

Medalje će sadržati delove sa Ajfelove kule

Kako bi odali počast prvim Paraolimpijskim igrama u Gradu svetlosti, Međunarodni paraolimpijski komitet je uložio poseban trud u dizajn medalja koje će biti dodeljene sportistima. Svaka medalja će sadržati mali deo uzet sa Ajfelove kule.

Da, prema zvaničnom web sajtu Paraolimpijade, medalje za Igre u Parizu 2024. sadržavaće „deo originalnog gvožđa sa Ajfelove kule“—tačno 18 grama. U nastojanju da odaju počast raznolikosti i inkluziji, medalje – koje su dizajnirane u saradnji sa francuskom zlatarom Chaumet, imaće fizičke gravure i Brajevo pismo.

Godina 2024. obeležava najveći tim izbeglica u paraolimpijskoj istoriji

U još jednom istorijskom trenutku, Igre 2024. će imati najveći tim izbeglica koji je ikada okupljen na Paraolimpijadi, sa osam sportista i dva vodiča. Prvi tim izbeglica formiran je na Igrama u Rio de Janeiru 2016. godine.

Na njegovom izboru kao nosioca zastave tima, sprinter Guillaume Junior Atangana je izjavio: „Veoma sam dirnut i srećan. To me ispunjava. Već mogu da ga vidim u svojoj mašti. Vidim sebe kao velikog šampiona, onog koji je ostvario svoje snove.”

Osam sportista će biti smešteni u šest zemalja i učestvovaće u para-atletici, para-powerliftingu, para-stonom tenisu, para-tekvondu, para-triatlonu i mačevanju u invalidskim kolicima.

Paraolimpijske igre su nastale pre 76 godina, nakon Drugog svetskog rata

Pre nego što su Paraolimpijske igre nastale, sportisti sa invaliditetom su učestvovali na Olimpijadi počevši od ranog 20. veka. Međutim, sve se promenilo tokom Olimpijskih igara u Londonu 1948. godine.

U posleratnom periodu, postojala je nastojanja da se oda počast veteranima koji su povređeni tokom rata, a 1944. godine, britanska vlada je angažovala dr Ludwiga Guttmanna da otvori centar za povrede kičme za ove veterane.

Četiri godine kasnije, na dan ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Londonu, dr Guttmann je odlučio da organizuje rekreativno takmičenje u svom centru, koje je okupilo 16 sportista u invalidskim kolicima. Takmičenje je nazvao Stoke Mandeville Games. Ovaj događaj će na kraju postati Paraolimpijske igre, koje su svoj debi imale u Rimu 1960. godine.

Srpski paraolimpijski tim

U Pariz putuje i srpski paraolimpijski tim. Među učesnicima je 22 sportista iz Srbije, koji će se takmičiti u atletici, streljaštvu, plivanju, paurliftingu, stonom tenisu, kajaku, triatlonu i tekvondou. Srećno!

Foto: Instagram, Promo

Najnovije