Kako pravilno održavati zimski kaput?

Pravilna nega ne samo da produžava vek trajanja kaputa već i pomaže da on zadrži svoj izgled

Kako pravilno održavati zimski kaput

Zimski kaputi su ključni deo garderobe tokom hladnih meseci, ali često zaboravljamo koliko je važno pravilno ih održavati. Pravilna nega ne samo da produžava vek trajanja kaputa već i pomaže da on zadrži svoj izgled i funkcionalnost tokom cele sezone. U nastavku saznajte koliko često bi trebalo prati zimski kaput, koji su najbezbedniji načini čišćenja i kako ga pravilno skladištiti.

Koliko često treba prati zimski kaput?

Preporučuje se pranje zimskog kaputa barem jednom tokom sezone kako bi se uklonila prljavština i neprijatni mirisi. Kaputi koji se nose svakodnevno mogu zahtevati češće pranje, svakih dva do tri meseca, kako bi ostali sveži i uredni. Kaputi napravljeni od flisa ili izdržljivijih tkanina mogu se prati i češće, posebno ako su izloženi flekama i mirisima.

Pre svakog pranja, obavezno je proveriti etiketu sa uputstvima za održavanje kako biste znali da li kaput može da se pere u mašini ili zahteva nežniju metodu. Ručno pranje i profesionalno hemijsko čišćenje najčešće su preporučene opcije jer smanjuju rizik od oštećenja materijala i izolacije.

Kako negovati vunene kapute

Kako pravilno održavati zimski kaput
Model Shanina Shaik

Vuneni kaputi zahtevaju posebnu pažnju, jer nepravilno pranje može dovesti do skupljanja. Hemijsko čišćenje ili ručno pranje u hladnoj vodi uz korišćenje specijalnih deterdženata za vunu najbolji su načini za očuvanje ovakvih kaputa.

Pročitajte i Camel kaputi: Večni klasik.

Kako negovati kapute od sintetičkih materijala

Kaputi od sintetičkih materijala poput poliestera ili najlona obično se mogu prati u mašini. Preporučuje se korišćenje blagih deterdženata i postavljanje mašine na nežan ciklus kako bi se sprečilo oštećenje materijala i očuvala vodootpornost.

Kako negovati kožne kapute

Kako pravilno održavati zimski kaput
Hailey Bieber

Kožni kaputi zahtevaju specijalnu negu i često je najbolje obratiti se stručnjacima za kožu. Voda može izazvati promenu boje ili pucanje, pa je čišćenje mrlja na licu mesta ili hemijsko čišćenje najbezbednije rešenje.

Pročitajte i Umesto klasičnog kaputa ove sezone biramo kožni mantil.

Kako ručno prati zimski kaput

Ručnim pranjem kaputa izbegava se rizik od oštećenja. Pre pranja, potrebno je tretirati mrlje blagim deterdžentom, a zatim kaput potopiti u mlaku vodu sa deterdžentom. Laganim pokretima operite kaput, izbegavajući uvrtanje ili cijeđenje. Nakon pranja, višak vode pažljivo uklonite uvijanjem kaputa u peškir.

Ako etiketa dozvoljava mašinsko pranje, koristite blagi ciklus i hladnu vodu. Pre pranja, tretirajte mrlje i okrenite kaput naopako. Nakon pranja, dodatni ciklus ispiranja može pomoći u uklanjanju ostataka deterdženta.

Kako sušiti zimski kaput

Kako pravilno održavati zimski kaput

Najbolje je sušiti kaput na vazduhu, u dobro provetrenom prostoru, dalje od direktne sunčeve svetlosti. Postavljanje kaputa na ravnu površinu i pažljivo poravnavanje nabora pomaže u očuvanju oblika. U nekim slučajevima, sušenje u sušilici na niskoj temperaturi može biti opcija, uz dodatak teniskih loptica kako bi se ravnomerno osušila izolacija.

Pre odlaganja kaputa na kraju sezone, proverite da li je potpuno suv i čist. Čuvanje u pamučnoj ili platnenoj vreći na obloženu vešalicu pomaže u očuvanju oblika i zaštiti od prašine. Skladištite kapute na hladnom, suvom i tamnom mestu, uz dodatak sredstava protiv moljaca.

Kako ukloniti fleke sa zimskog kaputa

Fleke je najbolje tretirati čim se pojave. Blagi deterdžent i voda obično su dovoljni za uklanjanje većine mrlja, dok za tvrdokorne fleke može biti potrebno specifično sredstvo za čišćenje. Pazite da ne trljate tkaninu, već da fleku uklonite tapkanjem.

Ako etiketa kaputa nalaže samo hemijsko čišćenje, važno je pridržavati se ovih uputstava. Kaputi od luksuznih materijala ili sa složenim detaljima najčešće zahtevaju profesionalno čišćenje kako bi se očuvala njihova struktura i izgled.

Foto: Profimedia, Max Mara

Najnovije