Rosita Missoni, ikona italijanske mode, koja je sa svojim mužem Ottaviom stvorila jedan od najprepoznatljivijih brendova na svetu, preminula je u 93. godini. Njena kreativnost, vizija i neprekinuta posvećenost modi ostavile su neizbrisiv trag na globalnoj modnoj sceni. Kroz decenije rada, Rosita je transformisala pleteninu u umetnost, otvarajući vrata inovacija koje su, često ispred svog vremena, pomerale granice mode. Sa svojim prepoznatljivim stilom, koji je spajao ne samo umetnost, već i funkcionalnost, Rosita Missoni bila je liderka koja je svet mode učinila ne samo lepšim, već i dubljim. Ovo je priča o ženi koja je kročila putem stvorenim iz snova i boja, ostavljajući nas sa nečim nezaboravnim.
Njena prva modna revija održana je 1967. godine u Palati Piti u Firenci, kada je sa svojim mužem Ottaviom (Tai) po prvi put prikazala kolekciju široj javnosti. Uz prisustvo novinara, industrijskih stručnjaka, kupaca i klijenata, ovaj debi bio je ključan, ali i izazovan. Rosita nije bila zadovoljna kako se tamno donje rublje modela provlačilo kroz lagane, transparentne tkanine. Da bi rešila problem, predložila je modelima da hodaju bez donjeg rublja, verujući da to neće biti uočeno pod svetlom. Ovaj korak označio je početak “nude” stila, koji je ubrzo postao prepoznatljiv i na svetskim pistama, a zadržaće svoju popularnost sve do danas.
Nekoliko meseci kasnije, Missoni brend nije bio pozvan nazad u Firencu, ali su njihovi modeli ipak postali traženi u prodavnicama u Njujorku, San Francisku, Bostonu i Los Anđelesu. Ubrzo, Italija je prepoznala njihov genij, a od tada pa do danas, brend Missoni nije napustio domaće tržište.
Ova anegdota svedoči o inovacijama koje je Rosita donela u modnu industriju, dok je istovremeno bila pionir ženskog preduzetništva u Italiji, gde je u to vreme bilo teško biti žena u svetu mode. Njena kreativnost bila je bez premca, a njen uticaj na industriju trajaće još dugo.
Rosita je bila prepoznatljiva po svom stilu: kratka kosa, pletenica koja pada preko ramena, dugim naočarima i uvek nosila mekane, nikada jednobojne komade odeće. To je bio njen način pojavljivanja i postojanja, a sve to je reflektovalo njenu ličnost — ženu koja je pleteninu pretvorila u primenjenu umetnost i uzdignutu modu, jer je svaki komad bio ručno rađen.
Rosita je bila genijalna u stvaranju “put-together” stila, svojevrsne neobavezane kombinacije uzoraka, tačkica i pruga, kao i specifičnog zig-zag i patchwork dizajna, koji su postali zaštitni znak brenda Missoni. Takođe, ona je stvorila i “flam” motiv 1960-ih, koristeći naprednu mašinu i ostatke tkanina sa fabrike njenog dede. Ova inovacija inspirisala je njenog muža Ottavija, koji je postao njen saradnik u stvaranju novih ideja koje su ubrzo postale prepoznatljive na izlozima Rinascente u Milanu, a potom i širom sveta.
Rosita Missoni rođena je 1931. godine u provinciji Varese, a od malena je gajila ljubav prema bojama. Kao bolesno dete, roditelji su je poslali u Liguriju, verujući da će joj more, zelenilo i cveće obale pomoći da ojača. Kao tinejdžerka, svakodnevno je dolazila u tekstilnu fabriku svojih baka, praveći papirne lutke i sećući oblike za svoje prve kreacije od ostataka tkanina. Kao odrasla osoba, bavila se dizajniranjem sa tvidom i valjanim vunama, u kombinaciji sa apstraktnim afričkim motivima, a sve to u stilu koji je uvek bio prepoznatljiv i prelep.
Njeno ime postalo je sinonim za najbolju pleteninu na svetu. Njene kreacije su od 1972. godine bile označene kao “najlepše modne stvari na svetu“, a njen brend je nastavio da se širi i razvija, dok je ona ostala verna svojim korenima. Uprkos sveprisutnom priznanja, Rosita je uvek ostala posvećena svom radu i vrtu, koji je bio podsetnik na lepotu Ligurije.
Iako je njen poslednji intervju dao iz Sumiraga, sa pogledom na fabriku koja je proizvodila čuda mode, Rosita Missoni je uvek naglašavala: “Ali moje pravo mesto je u kancelariji.”
Foto: Profimedia