Moda je više od pukog oblačenja; ona je refleksija vremena, kulture i društva u kojem živimo. Kroz poslednjih sto godina, moda je svedočila o velikim promenama – od emancipacije žena do digitalne revolucije. Svaka dekada nosi svoju priču, utkane u siluete, boje i materijale, ali i u ličnosti koje su oblikovale stilove i postale modne ikone. Ove transformacije trendova ne samo da su redefinisale naš stil i garderobere, već su i oblikovale naše identitete.
U ovom tekstu istražujemo kako su trendovi evoluirali kroz vreme, ko su bili predvodnici tih promena i na koji način su socijalne norme, muzika, film i tehnologija kreirali modne momente koji i dalje žive. Saznaćemo kako su prethodne generacije inspirisale naš stil danas, dok razotkrivamo tajne koje se kriju iza naših omiljenih komada odeće. Moda postaje prozor u našu prošlost, a kroz nju možemo razumeti i oblikovati našu budućnost. Da li ste spremni da otkrijete šta definiše vaš stil?
1920-e: Flaperke i početak moderne mode
Krajem Prvog svetskog rata, svet je bio spreman za oslobađanje i zabavu, a moda je postala ključni deo ove revolucije. Flaperke su bile mlade žene koje su prkosile društvenim normama, noseći haljine koje su jedva dodirivale kolena, sa niskim strukom i resama koje su bile savršene za plesanje Charlestona. Najprepoznatljivije lice ove ere je definitivno Greta Garbo, legendarna glumica, čiji je uticaj na modu tog vremena neosporiv.
Coco Chanel je revolucionisala modu uvodeći jednostavne, ali sofisticirane krojeve, kao i malu crnu haljinu koja je postala večni klasik. Modni dodaci poput dugih ogrlica od perli, perjanih traka za glavu, i Cloche šešira bili su obavezni. Cipele su imale niske potpetice, a torbice su bile male, ali elegantne.
Josephine Baker je sa svojim smelim izgledom, uključujući i ikonični kostim od banana, bila simbol ove dekade.
1930-e: Glamur i Hollywood
Nakon buma iz 1920-ih, Velika depresija donela je promene u modi, ali glamur nije nestao. Naprotiv, Hollywood je postao epicentar mode. Marlene Dietrich i Joan Crawford popularizovale su androgini stil sa smoking odelima i satenskim haljinama. Visoki strukovi, duge, lepršave haljine i ogrtači od krzna definisali su eleganciju ovog perioda.
Dizajneri poput Elsae Schiaparelli uneli su eksperimentaciju u modu, uvodeći surrealističke elemente u svoje kreacije. Torbe su postale sofisticirane, sa metalik detaljima i art deco motivima, dok su cipele imale tanke potpetice, dodajući notu elegancije svakodnevnim stilovima.
1940-e: Ratna funkcionalnost i povratak ženstvenosti
Drugi svetski rat je uveo funkcionalnost u modu. Žene su morale biti praktične, pa su noseće haljine bile jednostavne, sa naglašenim ramenima, dok su cipele bile ravne i izdržljive. Tokom rata, Christian Dior je radio na svojoj viziji povratka glamura i 1947. godine predstavio je “New Look” – stil koji je redefinisao žensku modu nakon rata, sa naglašenim strukom, širokim suknjama, i elegantnim stiletto štiklama.
Rita Hayworth i Lauren Bacall bile su ikone ove ere, noseći ženstvene haljine i savršeno oblikovane frizure koje su postale sinonim za sofisticiranost.
1950-e: Rockabilly stil i Haute Couture
Posle rata, moda je cvetala, posebno kroz haute couture. Christian Dior, Balenciaga, i Hubert de Givenchy oblikovali su stilove koje su nosile Audrey Hepburn i Grace Kelly. Haljine u obliku peščanog sata, kompletirane stiletto štiklama, postale su zaštitni znak elegantnih žena.
U isto vreme, Rockabilly stil, inspirisan Elvisom Presleyjem, uvodio je buntovnički duh sa kožnim jaknama, uskim farmericama, i creeper cipelama. Chanel flap bag torba sa zlatnim lancem, koju je lansirala Coco Chanel, postala je statusni simbol, dok su Diorove “Kitten Heels” osvojile srca žena širom sveta.
1960-e: Mod kultura i revolucija mladih
Šezdesete su donele eksploziju boja, uzoraka i krojeva. London je bio centar modne revolucije, sa Mary Quant koja je popularizovala mini suknju i kratke šorceve, simbol mladalačkog bunta. Twiggy, kao lice dekade, promovisala je androgini izgled sa kratkom kosom i velikim očima naglašenim gustim trepavicama.
Yves Saint Laurent je uveo Le Smoking, žensko odelo koje je prkosilo tradicionalnim normama. Mod kultura, inspirisana grupama poput The Beatles, uvela je slim fit odela, okrugle naočare, i Chelsea čizme. Jackie Kennedy je nosila elegantne torbice i bisere, dok su cipele sa niskim potpeticama i blok štikle postale svakodnevni izbor.
1970-e: Disco, glam rock i boho stil
Sedamdesete su bile vreme ekstremnih stilskih varijacija. Disco moda, sa Halstonovim sjajnim haljinama i platformama, odražavala je noćni život Studio 54, gde su Bianca Jagger i Cher bile redovni gosti. Cipele sa visokom platformom bile su obavezne za plesanje cele noći, dok su torbe bile male, idealne za plesni podijum.
U međuvremenu, boho stil, inspirisan hipi pokretom, uveo je lepršave haljine, resice, i široke šešire. David Bowie je sa svojim glam rock stilom, koji je uključivao šljokice, visoke čizme i teatralne kostime, definisao dekadu. Gucci je dominirao scenom sa svojim sofisticiranim i eklektičnim stilom.
1980-e: Ekstravagancija, logo manija i moć
Osamdesete su bile dekada ekstravagancije. Žene su nosile moćna odela sa naglašenim ramenima, inspirisana poslovnim svetom i moći. Dizajneri poput Gianni Versace i Thierry Mugler kreirali su smela i seksi odela koja su oblačile ikone poput Madonne i Grace Jones. Chanel je lansirao torbe sa logom koje su postale statusni simbol, dok su sportski brendovi poput Nike i Adidas popularizovali patike kao deo svakodnevnog stila. Michael Jackson je sa svojim crnim kožnim jaknama, bele čarape i rukavice sa šljokicama, diktirao trendove.
1990-e: Minimalizam i streetwear revolucija
Devedesete su bile kontrastne, sa minimalističkom estetikom Calvina Kleina i Helmut Langa s jedne strane, i rastućom popularnošću streetwear-a s druge. Kate Moss je sa svojim androgynim izgledom i jednostavnim kombinacijama postala ikona “heroin chic” stila. Supermodeli poput Naomi Campbell, Cindy Crawford i Christy Turlington nastavili su da vladaju pistama, noseći dizajnerske komade koji su postali klasici. Supermodeli su ubrzo razvili estetiku i van modne piste, koja je kasnije prerasla u model-off-duty stil.
Grunge pokret, predvođen Kurtom Cobainom, uveo je flanel košulje, dr. Martens čizme i oversized džempere, dok je hip-hop kultura, sa Tupac Shakurom i Notorious B.I.G., promovisala oversized odeću i bling nakit. Marc Jacobs je za Perry Ellis predstavio kolekciju inspirisanu grungeom, što je izazvalo kontroverze, ali i redefinisalo modni pejsaž.
2000-e: Y2K stil, logomanija i hip-hop glamur
Rane 2000-e donose povratak logomaniji, s modom koja je slavila luksuzne brendove. Dizajneri poput Tom Forda za Gucci i Donatelle Versace kreirali su seksi, smeli izgled koji su nosile pop ikone kao što su Beyoncé i Jennifer Lopez. J.Lo je sa svojom čuvenom Versace zelenom haljinom, kojom je dominirala na dodeli Grammy nagrada 2000. godine, postala trenutni modni simbol. Marc Jacobs je za Louis Vuitton lansirao monogramirane torbe, a Fendi Baguette i Dior Saddle torbe postale su statusni simboli dekade.
Y2K moda, inspirisana futurizmom, uvela je metalik materijale, crop topove i niske pantalone. Ovaj period karakterišu i eklektični, eksperimentalni dizajni, često mešajući sportske i luksuzne elemente. Alexander McQueen i John Galliano su eksperimentisali sa dramatičnim i avangardnim krojevima, dok je hip-hop kultura, vođena ikonama poput Jay-Z-a i Kanya Westa, popularizovala oversized odeću, bling nakit, i luksuzne sportswear brendove kao što su Sean John i Rocawear.
Juicy Couture trenirke, napravljene od pliša i prekrivene kristalima, postale su sinonim za opušteni luksuz. U međuvremenu, Ed Hardy i Von Dutch popularizovali su tetovirane motive na majicama i kačketima, dok su bling stil i svetlucavi natpisi dominirali modnom scenom. Torbe sa prepoznatljivim logotipima, kao što su Louis Vuitton, Gucci, i Prada, bile su simboli statusa, dok su patike brendova kao što su Nike i Adidas postale nezaobilazni deo svakodnevnog stila.
2010-e: Povratak prošlosti, održiva moda i tehnološka revolucija
U poslednjoj deceniji, moda je doživela povratak prošlosti kroz prizmu savremenog dizajna. Vintage stil, oversized duksevi i chunky patike ponovo su u trendu, a Gucci pod kreativnim vodstvom Alessandra Michelea postao je simbol eklektičnosti i maksimalizma. Istovremeno, održiva moda postaje sve važnija, sa brendovima kao što su Stella McCartney i Patagonia, koji su predvodnici u korišćenju ekološki prihvatljivih materijala.
Technološki napredak takođe je doneo promene u modi, sa 3D štampom, pametnim tkaninama i nosivom tehnologijom koja redefiniše granice između mode i funkcionalnosti. Iris van Herpen je pionir u korišćenju tehnologije u visokoj modi, stvarajući skulpturalne kreacije koje oduševljavaju modne sladokusce.
U međuvremenu, povratak minimalizma, predvođen brendovima kao što su The Row i Céline, doneo je sofisticiran, čist izgled koji je u kontrastu sa prethodnim dekadama.
2020-e: Futurizam, genderless moda i inkluzivnost
Današnje vreme donosi dalji razvoj tehnologije u modi, sa fokusom na futurističke, unisex i inkluzivne dizajne. Genderless moda postaje standard, sa brendovima kao što su Telfar, Yeezy i Harris Reed koji osporavaju tradicionalne rodne norme. Istovremeno, održiva moda i dalje zauzima centralno mesto, sa sve većim brojem brendova koji se okreću reciklaži i ponovnoj upotrebi materijala.
Inkluzivnost je takođe ključna tema, sa modnim brendovima koji sve više uključuju različite tipove tela, rase i rodove u svoje kampanje i kolekcije. Savage X Fenty Rihanne postavio je nove standarde inkluzivnosti u modnoj industriji, dok su brendovi poput Chromat i Christian Siriano među predvodnicima u predstavljanju različitosti na pisti.
Modni svet danas više nego ikada odražava kompleksnost i raznolikost društva, kombinujući prošlost i budućnost u neprestanoj evoluciji stila. Modna revolucija nastavlja da se odvija pred našim očima, dok nas ikone stila, dizajneri i nove tehnologije vode u nepoznate, ali uzbudljive modne teritorije.
Foto: Profimedia
Tekst: Natalija Kunić