
Sezona venčanja donosi mnogo uzbuđenja, ali i jednu od najvećih stilskih dilema: šta obući? Dok su neka venčanja jasno formalna, druga ostavljaju prostora za interpretaciju, a nedovoljno precizne pozivnice često izazivaju paniku među gostima. Da li je koktel haljina dovoljno elegantna? Da li se i dalje važi pravilo da ne treba nositi belo? I gde se, zapravo, završava „black tie dress code“ a počinje „black tie optional“?

Ako ste ikada stajali pred ormarom u nedoumici, niste jedini. Srećom, postoji nekoliko smernica koje će vam pomoći da se bez greške uklopite u željeni dres kod mladenaca, izgledate besprekorno i, najvažnije, osećate se sjajno.
U nastavku vam donosimo detaljan vodič kroz najčešće dress kodove za venčanja i savete kako da ih prilagodite svom stilu.
White tie
Najformalniji dress code, poznat i kao full dress, rezervisan je za državne prijeme, kraljevske svečanosti i luksuzna venčanja koja odišu aristokratskim duhom. Ako na pozivnici stoji „white tie“, pripremite se za glamur dostojan Bridgerton serije.
Dame bi trebalo da nose elegantne haljine do poda, a balske haljine su posebno poželjne. Uz sofisticiranu clutch torbicu i suptilan nakit (biseri su uvek siguran izbor), možete dodati i operatske rukavice za dodatnu dozu klasične elegancije. Muškarci bi trebalo da nose frak, belu košulju, prsluk i leptir-mašnu.
Black tie
Jedan od najčešćih dress kodova za venčanja, „black tie“ označava formalan večernji događaj (obično posle 17:30h). Muškarci su obavezni da nose smoking, dok su za dame poželjne duge toalete. Ipak, savremeni stil diktira nešto opuštenija pravila, pa su i koktel haljine ili elegantni pantalonski kompleti uz visoke potpetice sasvim prihvatljivi – naravno, u zavisnosti od formalnosti lokacije.
Black tie optional
Ako na pozivnici stoji „black tie optional“, znači da je događaj nešto manje formalan od klasičnog „black tie“. Dame mogu birati između dugih i koktel haljina midi dužine, dok su za muškarce prihvatljivi i tamni svečani odeli, bez obavezne leptir-mašne. Ovaj dress code dopušta i nešto smelije boje i dezene, ali je važno uzeti u obzir vreme i lokaciju venčanja – večernje ceremonije traže ozbiljniju eleganciju, dok su popodnevna okupljanja opuštenija.
Formal attire
Formalni dress code je korak niže od „black tie“, ali i dalje zahteva eleganciju. Muškarci mogu nositi klasično odelo (bez smokinga), dok dame imaju veću slobodu u izboru krojeva i dužina. Ako niste sigurni, zamislite šta biste obukli za elegantan prijem ili univerzitetski bal – sofisticirano, ali ne previše svečano.
Cocktail attire
Savršen spoj formalnog i zabavnog, koktel dress code dozvoljava nešto smelije kombinacije. Dame mogu birati između kraćih haljina, midi toaleta ili elegantnih kombinezona, a muškarci se mogu opredeliti za klasično odelo sa kravatom. Crna je uvek siguran izbor, ali ako se venčanje održava na otvorenom, svetliji tonovi i vibrantni printovi su dobrodošli.
Destination wedding
Ako venčanje nema striktan dress code, ali se održava na specifičnoj lokaciji, ključ leži u prilagođavanju ambijentu. Za ceremonije na plaži idealne su lagane haljine midi dužine i sandale s tankim kaiševima, dok romantični ambijenti, poput Provanse, inspirišu na lepršave siluete, cvetne printove i sofisticirane pantalonske komplete.
Garden wedding
Venčanja u vrtovima i vinogradima sve su popularniji izbor, a ovaj dress code dozvoljava razigrane kombinacije. Cvjetni printovi, pastelni tonovi i lepršavi materijali savršeno se uklapaju u ovakvu atmosferu. Ipak, imajte na umu lokaciju – raskošna vila može zahtevati elegantniji izgled, dok će u rustičnom ambijentu najbolje funkcionisati boho elementi. Takođe, iz praktičnih razloga, bolje je odabrati sandale s punom petom umesto štikli – kako biste izbegli neželjeno zaglavljivanje u travi.
Casual attire
Iako je ovo najopušteniji dress code, to ne znači da su farmerke i patike prikladan izbor. Pametan casual stil je ključan – razmislite o estetici mladenaca i odaberite kombinaciju koja je ležerna, ali ipak svečana. Kombinezon uz upečatljiv nakit, midi haljina sa sandalama ili sofisticirani letnji komplet odlični su izbori.
Come as you are
Ovaj dress code pruža gostima potpunu slobodu, ali i dalje zahteva dozu promišljenosti. Najvažniji faktor je lokacija – za venčanje u bašti možete se odlučiti za slip haljinu ili suknju sa romantičnom bluzom, dok bi za građansko venčanje elegantan pantalonski kostim ili mini-haljina dugih rukava bili bolji izbor. Najvažnije pravilo? Nosite ono u čemu se osećate sjajno!
Pročitajte i 12 stilova venčanica koji dominiraju prolećnim trendovima
Foto: Courtesy of Jacquemus