Week-end vodič: Izložbe koje ne smete da propustite

Poziv na kreativnost

Umetnost ne samo da otvara vrata svetu mašte i kreativnosti, već i podstiče dijalog o važnim društvenim temama. Izložbe inspirišu posetioce da promisle o svojoj stvarnosti iz novih perspektiva. U isto vreme čineći ih mestima susreta, razmene ideja i kulturnog obogaćivanja. U ovom Week-end vodiču istražićemo najzanimljivije izložbe koje nude neprocenjive doživljaje za sve ljubitelje umetnosti.

Preventivni mir

Izložba italijanskog umetnika Michelangela Pistoleta, istaknutog predstavnika umetničkog pokreta Arte Pover-a, otvorena je 10. maja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Izložba prikazuje neke od najvažnijih radova iz njegove dugogodišnje karijere, pozivajući posetioce da afirmišu humane vrednosti, ljubav, toleranciju i poštovanje različitosti.

Poznat beogradskoj publici i po učešću na Bitefu i Oktobarskom salonu, Pistoleto se predstavlja izložbom “Preventivni mir” koja je, prema njegovim rečima, zasnovana na baznim elementima njegove umetničke prakse, ali je koncepcijski specijalno prilagođena današnjem vremenu “jakog konflikta”.

Izložba “Preventivni mir” je postavljena na dva sprata MSUB-a, a obuhvata i njegova kapitalna dela: Slike ogledala, Veneru od krpa, Minus objekte, Voleti razlike. Postavka takođe broji i brojne skulpture i instalacije, kao i fotografije, video-zapise i rane akcije u javnom prostoru. Najnovije slike mogu se očitati uz pomoć pametnih telefona. Svaki kod otkriva zanimljive priče i daju odgovore na aktuelna društvena pitanja, generisane putem veštačke inteligencije.

Tela i prostori

Narodni muzej Srbije u Beogradu priredio je izložbu “Tela i prostori” sa crtežima iz svoje zbirke stranih umetnika. Među kojima su i dela Adolpha Menzela, Pierra Bonnarda, Edgara Degasa, Pierra Augusta Renoira, Pabla Picassa, Nikolaja Rerikha, Augusta Rodina, Amadea Modigliana i drugih najznačajnih, ali i onih manje poznatih umetnika.

Postavka sadrži 96 dela evropskih umetnika koji su stvarali u okviru umetničkih pravaca od romantizma do klasične avangarde. Izložba prikazuje na koji način su telo i prostor bili tumačeni u vremenima u kojim se bitno menjao odnos prema čoveku i okolini. Poseban je naglasak na mediju crteža. Oni obuhvataju različite tehnike i formate, od malih, usputnih zabeleški do završenih, autonomnih dela velikog formata.

Superpozicija Šredingerove mačke

Izložba “Superpozicija Šredingerove mačke” predstavlja dela Slavice Obradović i Vladimira Miladinovića, biće otvorena 18. maja u 13:00 časova u Galeriji Novembar. Postavka izložbe „Superpozicija Šredingerove mačke“ posetiocima Novembra pružiće uvid u stvaralačku delatnost dvoje umetnika, objedinjenih u jednu kreativnu celinu.

Slavica Obradović u seriji radova „The less I know the better“ kontekstualizuje pitanje slobode i izbora. U isto vreme preispitujući čovekovu odgovornost. Dok se umetnik Vladimir Mitrović se ovom prilikom okrenuo digitalnom umesto fizičkom svetu. Izložbom „Superpozicija Šredingerove mačke“ kustoskinja galerije Novembar Mia David ima za cilj da uspostavi dijaloge među umetnicima, između „paralelnih univerzuma“ stvarajući jedan, najbolji od oba sveta.

Rekonstrukcija zvezdane prasine

Izložba “Rekonstrukcija zvezdane prašine” Antonia Josea Guzmana i Ive Janković, otvorena je 16. maja u galeriji DOTS na Donjem Dorćolu. Ovaj umetnički duo se nedavno predstavio na 60. Bijenalu u Veneciji. “Rekonstrukcija zvezdane prašine” predstavlja novi ciklus radova dvoje umetnika. Postavka izložbe uključuje tekstil, zvučne pejzaže, video zapise i performanse u okviru istorije tekstilnih umetnosti. Njihovo istraživanje tekstila se bavi kompleksnim pitanjima nacionalnog identiteta, sećanja i zavičaja, koja se nameću prilikom podele nacija predaka.

Tkanine predstavljene na izložbi “Rekonstrukciji zvezdane prašine” odlikuju se geometrijskim i monohromatskim ekspresijama. Kao i uticajima brojnih tekstilnih elemenata preuzetih sa putovanja umetničkog dvojca u Dakar, Sao Paulo, Rio, Mumbaj, Tokio i Gvatemalu. Tkanine su isprepletene apstraktnom matricom interkulturalnih genetskih sekvenci koje ujedno predstavljaju i otelotvorenje globalnih veza između Amerike, Istočne Evrope i Afrike.

Foto: Instagram

Tekst: Natalija Kunić

Najnovije